15.İstanbul Bienali’nin Başlığı Açıklandı

143
İstanbul Bienali

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı bir basın toplantısı düzenleyerek, 15. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesini açıkladı. Bienalin bu seneki küratörleri Michael Elmgreen ve Ingar Dragset’in de katılarak soruları yanıtladığı basın toplantısında, 15. İstanbul Bienali’nin başlığı “İyi Bir Komşu” olarak açıklandı.

15. İstanbul Bienali’nin tanıtım kampanyası Mart ayından itibaren hem İstanbul’da hem de kimi Avrupa, Asya ve Güney Amerika kentlerinde eş zamanlı olarak başlatılacak.

15_i%cc%87stanbul_bienali_1

Daha önce 2001, 2011 ve 2013 yıllarında İstanbul Bienali’ni ziyaret eden Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, küratörlüğün kendileri için daha yeni bir tecrübe olduğunu belirtti.

Michael Elmgreen ve Ingar Dragset’in kavramsal çerçeve üzerine yazdıkları basın metni şöyle: “iyi bir komşu’, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek”

İstanbul Bienali

Elmgreen & Dragset aynı zamanda, sanatçıların işlevinin cevap vermek değil, sorular sormak olduğunu da ifade etti. Küratörlerin açıkladığına göre 15. İstanbul Bienali’ne geçmiş senelere göre daha az sanatçı davet edilecek. Bienal aynı zamanda genç ve nisbeten az deneyimli sanatçıları da bünyesine katacak. 15. İstanbul Bienali alanı, çeşitli kimliklerden sanatçıların geçici bir “komşuluk” ilişkisi yaratabileceği bir alan olarak tasarlanacak.

15. İstanbul Bienali aynı zamanda Nisan ayında gerçekleşecek olan 36. İstanbul Film Festivali ile birlikte çalışacak. Film festivalinde “İyi Bir Komşu” başlıklı bir seçki yer alacak. Bu seçki, sanatçı Zeyno Pekünlü ile birlikte hazırlanacak.
İstanbul Bienali’nin danışma kurulunda Adriano Pedrosa, Başak Şenova, İnci Eviner, Iwona Blazwick ve Ute Meta Bauer yer alıyor.

15. İstanbul Bienali, 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.

 

YORUMLAR