Fantastik Bir Usta; Adil Ocak

911
adil ocak

Adil Ocak’ın doğa resminde yoğunlaşmasında en büyük etken olan köklerinin olmasının yanında yaşam tarzını oluşturan kendine has yaşam coşkusunun etken olduğu düşüncesindeyim.

Sanatçı; resmini izleyen sanatseveri sadece resme bakmakla sınırlı olan pasif seyircilikten alıp, adeta resminin içine çekerek kompozisyon-renk-ışık gezintisine çıkararak aktif hale getirir.

adil ocak

Onun resmi sanatçı-sanatsever ve sanatçı-doğa arasında iletişim kurmaya zemin hazırlayacak duygularla yüklendiği için; anlaşılması kolaydır. Resmi incelemeye başlayan izleyici kademe kademe yüklenmiş duygu zenginliğinin içinde kendisini bulur ve resimle kendisini bütünleştirir.

Resimlerindeki bu üçlünün uyumundaki mükemmellik onu özgünlük boyutuna çıkarmıştır. Renk ve kompozisyon planlamasındaki ustalığını her resminde açıkça vurgulamakta olup, tecrübesi ve ulaştığı sanata bakışı ile resminde kesinlikle tesadüfe yer vermez.

adil ocak

Zaman zaman Adil Ocak resimlerindeki, mükemmel perspektif, ışık, birçok rengi bir arada uyum içinde kullanımı vb. göz önüne alındığına “Fantastik Resim” kavramının doğru olduğu düşüncesindeyim.

Her resminde bulutların arasındaki belli-belirsiz kırmız-beyaz çizginin göz görgüsü gelişmiş sanatseverlere “Gâh çıkarım gökyüzüne, seyrederim âlemi… Gâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni” mesajı için bir araç olarak kullanılması onun duygu derinliğinin ifadesi olarak algılanmalıdır.

adil ocak

adil ocak

adil ocak

adil ocak

 

YORUMLAR