Afrodisyas Dünya Mirası Listesine Girdi

128
Afrodisyas Dunya Miras Listesine Girdi

UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den aday gösterilen Afrodisyas Arkeolojik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmesiyle “miras” sayısı 17’ye yükseldi. Geçen sene de Ani Arkeolojik Kenti’nin girdiği UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Türkiye ilk kez 1985 yılında Kapadokya ve Göreme Milli Parkı ile listeye kaydedilmişti.

Afrodisyas Dunya Miras Listesine Girdi 1

2009 yılından beri Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aydın ili Karacasu ilçesinde yer alan Afrodisyas Arkeolojik Kenti, çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik bölgelerinden biri olarak gösteriliyor.

Afrodisyas Dunya Miras Listesine Girdi 2

Afrodisyas Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Roland R.R. Smith, yaptığı açıklamada, Afrodisyas’ın olağanüstü doğa ve buluntu topluluğuna sahip olduğunu dile getirdi. Bölgede 1961 yılından bu yana kazı çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Smith, Afrodit kültü ve heykellerin bölgenin en çok dikkat çekici unsurları olduğunu ifade etti. Smith, “Afrodisyas’ın Dünya Mirası Listesi’ne alınması bizi çok heyecanlandırdı. Hem Türkiye için hem Afrodisyas için mutluluk verici bir karar.” dedi.

Afrodisyas Dunya Miras Listesine Girdi 3

 

YORUMLAR