Ahmet Güneştekin’in Eserleri Rosenhang Museum Koleksiyonu’nda

129
Ahmet Güneştekin Rosenhang Museum Koleksiyonu

Rosenhang Museum yetkilileri tarafınadan, 5 Haziran-31 Ağustos 2017 tarihleri arasında Ahmet Güneştekin’in “Mavi Efsane” adlı sergisinde sunulan eserlerin arasından bir seçkinin müze koleksiyonuna dahil edileceği açıklandı.

Mavi Efsane, Güneştekin’in kırkyama üzerindeki müdahalelerinden, metal ve aynanın duvar rölyeflerinde ve boyutlu tablolarda melez yöntemlerle kullanımına kadar, mitolojik hikaye ve dinlere ait öğeleri yeniden yorumladığı işleri bir araya getiriyor; içbükey ayna ve metal kafes gibi nesneleri, optik yanılsamalar ve renk geçişleri ile birleştiriyor. Mavi Efsane, sanatçının mitoloji ve modern dinlerin etkisinde bir sembolizm anlayışıyla kurguladığı özgün bir alana bakış olanağı sunuyor. Modern ile gelenekselin bir arada oluşunu vurgulayarak, değişime direnen ile yeni arasında olası bir diyalog yolunu gösteriyor.

Rosenhang Museum’un gelenek ve modernin iç içe geçtiği yerleşimlerden biri olan Weilburg’da eski bira fabrikasından dönüştürülmüş sanat müzesinin koleksiyonları arasında Gerhard Richter, Stephan Balkehnhol, Elvira Bach, Georg Baselitz, Markus Lüpertz, Jörg Immendorff, Günther Uecker, Otto Piene, Heinz Mack gibi sanatçıların işleri yer alıyor.

 

YORUMLAR