Ahtapotların DNA’sı Dünyada Eşsiz

839

Bilim dünyasını sarsan araştırma dünyaca ünlü Nature dergisinde yayınlandı.

Araştırmaya imza atan bilim adamları, ahtapotların dünyada daha önce görülmemiş 33 bin protein kodu içeren bir DNA yapıları olduğunu açıkladı.

Atalarıyla birlikte, 500 milyon yıldır sular altında yaşadıkları düşünülen ahtapotların, DNA’sını inceleyen bilim insanları, bu sekiz kollu canlıların dünyadaki bütün canlılardan tamamen farklı bir genetik yapıya sahip olduğunu ortaya koydu.

Bilim adamları ahtapotların genetik koduna ilişkin yeni bir harita keşfettiler, bu dünyaya ait olmayabileceklerini öne sürüyorlar.

ahtapot dna

Chicago Üniversitesi’nden Dr. Clifton Ragsdale ahtapotların diğer hayvanlardan, hatta diğer yumuşakçalardan bile son derece farklı olduğunu söylüyor.

İlk tam kafadan bacaklı genom dizilimi bilinen 33.000 protein kodlayıcı genlerle ilgili olarak inanılmaz derecede karmaşık bir seviyeye işaret ediyor. Ahtapotların DNA’sı garip bir biçimde yeniden düzenlenmiş gibi gözüküyor.

ahtapot dna

İngiliz zoolog Marin Wells ve ekibi California iki benekli ahtapotunun genomunu bir dizilime oturttuklarında, bu türe has genetik özelliklerin karmaşık sinir sistemi ve uyumsal kamuflaj gibi özelliklerinin evriminde önemli bir rol oynadığı sonucuna varmışlar. Yüzlerce farklı ahtapot türünün genlerindeki 12 farklı dokuların analizi, başka hiçbir türde bulunmayan genlerin olduğunu ortaya çıkarmış.

Chicago Üniversitesi’nden Caroline Albertin “ahtapot genomu adeta bir karıştırıcıda karıştırılmış gibi görünüyor. Genom bir insanınkinden biraz daha küçük olduğu halde, çok daha fazla gen içeriyor. Bir gen, DNA’nın bir protein üretmekle ilgili kodlanmış talimatlar bulunan bir alanıdır. Ancak, ahtapotlarda ilgili işlevlere dair bu tür gruplaşmalar söz konusu değil “

 

YORUMLAR