Allah Allah, Marie Antoinette’in Marmelatla Ne İlgisi Var?

273

Merhaba Sevgili Raff Dergi’nin Sevgili okuyucuları, evet farkındayım yine uzuuun bir başlık oldu;) Yazılar kısa olunca başlığı uzun tutmaktan alıkoyamıyorum kendimi:) Yıllarca uzuuunuzuuuun yazmaya alışmışım.Yazıyı kısa tutayım diyorum ama işte başlıktan pörtlüyorum:)

Efendim Marie Antoinnette*’i bilirsiniz. Kendisi Fransız İhtilali vaktinde yaşamış 16.Louis**’nin** eşi, yani son Fransız Kraliçesi.

mari-2Hani asillere hitaben denir ya “ağzında gümüş kaşıkla doğdu” diye. İşte Marie Antoinette ağzında ‘altın’ kaşıkla doğmuş bir şahsiyettir. Roma imparatorluğunun sarayında prenses olarak doğmuş ve henüz 14’ünde 16. Louis ile evlendirilmişti. Yani kendisi insanların çok fakirleşmesini, yiyecek bir ekmek bile bulamamalarını aklı hafsalası almadığı için kadıncağız ” Aman canım ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!” cümlesini söylemiştir. Tamamen cahiliğinin verdiği saflıktan(şimdi alıklık diyenleriniz de olabilir bu duruma, ama demeyin çok ayıp!).

Marie Antoinette malum Paris soğuk, kendisi de ufak tefek olduğu için sık sık grip, nezle olurmuş. Ne zaman hastalansa , saraydaki yardımcıları telaşla “Marie est malade, Marie est malade (mariemalad,mariemalad) ” diye koşuştururlarmış.Sonra da mutfağa doluşup, onu iyileştirecek bir özel reçete hazırlarlarmış. Bu özel reçete; meyvelerin kazanlarda kaynatıp püre haline getirilmesiyle oluşurmuş. İşte bu karışım zamanla “Marie est malade” yani ” Marmelat” a dönüşmüş.

İşte ben naçizane kulunuz da bu hikayeyi bildiğim için kış gelince kahvaltı sofrasından Marie Antoinette’in bu özel karışımından bulundurmayı ihmal etmem;’marmelat’tan:) Aman canımm, şimdi kış geçip bahar da geldi zaten diye ukalalık taslamayın bana. Çünkü asıl üşütmeler böyle; bir soğuk-bir sıcak havalarda oluyor. Benden size tavsiye:)

*(okunuşu- Mari Antuanet)
**(okunuşu- Lui)

YORUMLAR