Anneler Günü

71

Bilinen tarihteki ilk anneler günü kutlaması, Sümerler’e kadar dayanmasına rağmen, antik Yunan’da, tanrıların anası Rhea, Kybele, İştar onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırılır. Baharda toprağın yeniden canlanıp hayat vermesiyle bahar aylarında kutlamalara özellikle bahar ayı kutlamalarına denk düşürülür . Hristiyanlık dininde ise Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan “Anneler Pazarı” ile, bütün anneler onurlandırılır oldu. “Anneler Pastası” denilen özel bir pasta, bu kutlamayı daha da özel kılınmasını sağlardı.

ABD’de Anneler Günü ilk defa 1872’de Julia Ward Howe tarafından, barışa adanan bir gün olarak önerildi. Howe, her yıl Boston’da Anneler Günü kutlamaları organize etti.

Fakat asıl kutlama 1907 yılında Philadelphia’da Ana Jarvis adında bir kadınla başlamıştır, ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı. West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü olarak kutlamaya ikna etti. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia’da kutlanmaya başladı. Derken ABD ‘nin o yıllardaki başkanı Woodrow Wilson, 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan etti.

Böylelikle Mayıs’ın ikinci pazarı “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başladı. Ülkemizde ise 9 Mayıs 1955’ten beri kutlanmaktadır.

Raff Dergi ailesi olarak, doğursun doğurmasın tüm canlılara anne şefkatiyle yaklaşan okurlarımızın anneler gününü kutlarız.

 

 

YORUMLAR