Antalya’da Tarihi Kalıntılar Tahrip Edildi

87
Antalya Tarihi Kalintilar Tahrip Edildi kapak

Antalya’nın Korkuteli İlçesi’ne bağlı Kozağacı Mahallesi’ndeki Çağman Tepesi’nde bulunan tarihi kalıntılar, defineciler tarafından talan ediliyor. Tarihi kabartmaları kıran defineciler, tepenin etrafında 6 metreyi bulan çukurlar açtı. Roma dönemine ait kaya mezarlarının yer aldığı tepede, MS 1. ve 3. yüzyıllar arasından kalma mezar taşı kabartmalarına çokça rastlanıyor. Bazı tarihi eserleri kazma ve küreklerle kıran hazine avcıları, ulaşılması güç olanları da ‘hilti’lerle delik deşik etti. Bazı eserlere de silahla ateş edilmiş olduğu görüldü.

Antalya Tarihi Kalintilar Tahrip Edildi 1

Tepede incelemelerde bulunan Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, definecilerin altın arama maceralarında boşluğa kürek sallayarak olmayacak hayaller peşinde birçok yapıyı tahrip ettiğini dile getirerek, define avcılarının kazı başkanlarının düzenlediği panel ve sempozyumları kaçırmadıklarını söyledi. Bu kişilerin panellere katılma nedeninin bilimsel bilgi elde etmek olmadığını dile getiren Karabayram, katılış amaçlarının verileri ve bölgeleri öğrenerek daha rahat kazı yapmak olduğunu kaydetti.

Karabayram “Definecilerin ailelerine sesleniyorum. Bu kaçak define avcılığını eşiniz ya da oğlunuz yapıyorsa bu konuda tedavi görmesi gerekiyor. Onu tedaviye ikna edin. Her sabah uyandığında bir gün sonra altın bulacakmış hissine kapılıyor. Her gün aynı şeyi yaşıyor. Bununla ilgili Türkiye’deki psikologlar, define avcılarının tedavi edilmesi için panel ve sempozyumlar düzenlemeli. Birçok kişi bu süreçte ailesini kaybediyor, aile bütünlüğü bozuluyor” dedi.

Antalya Tarihi Kalintilar Tahrip Edildi 2

Van Kalesi’nde çalışmaları incelediği esnada yaşadığı bir olayı anlatan Karabayram, “Kaleye gittiğimde bir horozun açık sahada koştuğunu gördüm. Horozun boynunda muska vardı. Vatandaşa ne yaptıklarını sordum, horozu okuttuklarını, böylece horozun altının yerini göstereceğini anlattılar. Hem güldüm, hem üzüldüm. Aklın ve mantığın almayacağı yöntemlere başvuruyorlar” dedi.

Antalya Tarihi Kalintilar Tahrip Edildi 3

Bazı alanlarda taşların üstünde hayvan figürleri olduğunu hatırlatan Cemil Karabayram, bunların uyarı işaretleri anlamına geldiğini söyledi. Karabayram, “Eğer kayanın üstünde yılan görmüşseniz burada yılanlar olduğu, bir ayı görmüşseniz ayılar olduğu ve dikkatli olmanız gerektiği anlamına geliyor. Keklik resmi görüyorsanız bu da keklik avı yapılmaz anlamına geliyor. Fakat insanlarımız bu işaretlerin altında tarihi bir şeyler olduğunu düşünerek çevreye büyük zarar veriyor” şeklinde konuştu.

Karabayram, daha sonra mahallenin kahvesinde bir araya geldiği köylülere yaşadıkları alanın tarihe önemli bir ışık tuttuğunu belirterek kaçak kazıya izin vermemelerini Kaçak kazı yapanları kendilerine ve jandarmaya ihbar etmelerini istedi.

 

YORUMLAR