Asla Gıdıklama!

676

Sibel Kamer yazdı.

 

Draco Dormiens Nunquam Tıtıllandus

Merhabalar sevgili Raff Dergi ve onun sevgili okurları… Efendim yukardaki cümleyi özellikle Latince yazdım biraz havalı olsun diye. Bu bahsettiğim cümle bir çocuk kitabının sloganı. Gerçi çocuk kitabı diye yola çıktı ama hemen akabinde tüm yetişkinleri de sarıp sarmalamıştır. Neyse, aman canım alt tarafı çocuk kitabı deyip geçmemek gerek.

Öyle bir kitap ki tamı tamına 3915 sayfa tutmuş tüm serisi! Kaldı ki çeşitli yan kitapları da var. Ama ben onları bu hesaba katmadım bile. Bu kitap serisinde sadece yaratıcılığı değil aynı zamanda bir stratejistin, usta hamlelerini de görüyoruz. Meselâ hikayenin en başından beri, inanılmaz kötü bir karakterdeki şahsın, tüm serinin en sonuna geldiğimizde aslında özellikle kendini gizlemiş iyi bir karakter olduğunu görüyoruz. Buraya kadar normal.

Ama bunu sadece o karakteri canlandıran oyuncuya, taaaa en başından söylemesi. Böylelikle seri sonunda kendisinin iyi biri olduğunun ortaya çıkacağını bilerek kötüyü de (gönül rahatlığıyla) şahane canlandırması… İşte bu anekdot, yazarın aynı zamanda çok iyi bir satranç oyuncusu olduğunu da gösteriyor. O yazar ki eşinden boşanmış, beş yaşında bir kız çocuğuyla yapayalnız ve parasız kalmış. Evinde elektrikler kesik olduğu için tüm gün bir kahve dükkanında, tek bir kahve alarak, oturup kitaplarını yazmış biri. Çaresiz ama umut, yaratıcılık, zeka dolu yapayalnız bir kadın. Evet J. K. Rowling’ten bahsediyorum ve yazdığı Harry Potter serisinden.

J. K. Rowling

Çaresiz kalan insanlar için iki seçenek vardır;
1- Boş verip yenilgiyi kabul etmek.
2- Mücadeleyi asla bırakmayıp, farklı yollarla, bulundukları çıkmazdan kurtulmak.

J.K. Rowling, bu ikinci şıkkı seçenlerden. Bu ikinci şıkkı seçen hepimizin, çok iyi tanıdığı birileri daha var; Anadolu insanı yani dedelerimiz! O Anadolu insanı ki olabilecek en kötü durumdan, şahane bir lidere sahip olmasının da katkısıyla tabii, inanılmaz bir şekilde kurtulmayı başarmış. Pek çok mazlum milletlere de işte bu azmiyle, örnek olmuş. Onların da kurtuluşunun bayrağı olmuştur.

Şimdi ben, bunu niye anlattım; bakmayın şu an ki b…ktan durumumuza. Her şey bir dokunuşa bakar tüm Anadolu insanı için. Yani birileri, habire kaşımaya çalışıyor ya bizi…

 

Diyeceğim o ki;
“Draco Dormiens Nunquam Tıtıllandus” yaniiiiii …

UYUYAN BİR EJDERHAYI ASLA GIDIKLAMA!

ejderha

 

YORUMLAR