Avustralya Türkleri’nin Gururu – Lale

812

Hilkat Özgün yazdı.

 

Avustralya’da Türk denince akla sadece kebap gelmiyor. Avustralya Türkleri’ni temsil eden bir lale markası var. Avustralya Türk Kültür Platformu, öncülüğünde 2005 yılında başlatılan ve her yıl geleneksel olarak devam eden Tesselaar Lâle Festivali Türk Haftasonu, renk cümbüşüyle görenleri büyülüyor. Avustralya’da yaşayan Türk soydaşlarımız, son on iki yıldır lalesine kavuşmanın gururunu yaşıyor.

Lale Festivali, Melburn’a 45 dakika uzaklıkta, Hollanda’lı bir ailenin bahçesinde kutlanmaktadır. Avustralya’da yaşayan diğer toplumlar lalenin ana vatanını Hollanda olarak bilmektedirler. Festival ziyaretçileri, lale bahçelerinde Türk etkinliklerini gördüklerinde hayretle bunun anlamını sormaktadırlar. Lalenin ana vatanının Türkiye olduğunu öğrenen festival ziyaretçilerinin, Türk kültürüne ve Türkiye’ye olan ilgisi artmaktadır.

lale festivali

Avustralya, aynı coğrafyada 200 farklı toplum, 180 farklı dil ve 100 farklı din ve kültürün bir arada uyum içinde yaşadığı kültür mozaiğine sahip bir ülkedir. Çok kültürlülük politikası çerçevesinde, kültürlerin korunması ve diğer toplumlara tanıtılması oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle, on ikincisi düzenlenen Lale Festivali ve diğer Türk kültür etkinlikleri ile Avustralya’da yaşayan toplumları bir araya getirmek, ülkemiz müziği ile tarih ve kültürünü tanıtmak, kültürlerarası köprü oluşturmak, toplumumuzun kendine güvenini güçlendirmek ve buna paralel olarak da Avustralya nezdindeki itibarını yükseltmek açısından büyük önem taşımaktadır.

Hafta sonu açık hava kültür şenlikleri şeklinde düzenlenen Tesselaar Lale Festivali Türk Haftasonu etkinliği, bu yıl 9 -11 Eylül 2016 tarihlerinde “Turkish Weekend – Celebrating the Origin of the Tulip” teması altında Tesselaar Lale Bahçelerinde yapılacak ve böylece Avustralya’da on ikinci Lale Festivali gerçekleştirilecektir.

lale festivalilale festivali

Festival, Türk kültürü ve sanatının başarılı bir şekilde tanıtılmasının yanı sıra Avustralya’da yaşayan diğer toplumlara lale çiçeğinin tarihi ve orijini anlatılarak tanıtıma katkı sağlamaktadır.

Her yıl tekrarlanan Festival, Avustralya Türk toplumunun yanı sıra diğer toplumlar, komşu şehirler, Avustralya’nın diğer eyaletleri, hatta yurtdışından gelen binlerce ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

Lale Festivali Türk Haftasonu etkinliği, Türk kültürünü müzik, folklor, geleneksel el sanatları, gösteriler ve Türk mutfağından mükemmel örneklerle tanıtmaktadır. Avustralya Türk Kültür Platformu tarafından düzenlenen festival, iki gün süresince Türkiye’den farklı renkler, sesler ve esintiler sunmaktadır.

lale festivalilale festivali

Lale Festivali Kutlamaları, bir yandan Melburn’da yerleşik vatandaşlarımızın örf ve adetlerinin korunması ve böylece ülkemizle olan bağlarının güçlendirilmesi, öte yandan çok kültürlü yapıya sahip Avustralya toplumuna ve ileri gelen şahsiyetlerine Türk kültürünün tanıtılmasını amaçlamaktadır.

lale festivali

On binlerce kişiye, ülkemizin tarih ve kültürünü tanıtma imkanı veren bu projenin bir diğer amacı ise, Türkiye’ye turistik amaçlı seyahati özendirmek ve artırmaktır.

Türk Toplumunun Avustralya’daki varlığını hatırlatmak, 1968 yılından beri kat ettiği yolu vurgulamak suretiyle, Türk insanını manevi açıdan daha güçlü kılmak, Avustralya’da belirli bir yere geldiğini göstermek ve bu süre zarfında Avustralya toplumuyla gerçekleştirdiği entegrasyona işaret etmek ise bir diğer amaçtır.

Türk kültürünün, geleneksel unsurlarının çağdaş örneklerle birlikte sunulduğu festival kapsamında müzik, mehter takımı, halk oyunları grupları, defile, Türk motif ve desenleri sergisi, uygulamalı hat, ebru, minyatür, tezhib ve keçe sanatları, bir devre adını vermiş lalenin tarihi gibi tanıtıcı program, Geçmişten Günümüze Türk Moda Defilesi, film gösterisi, sergiler, Nasrettin Hoca ve çocuklar için bir çok değişik etkinliğe yer verilmektedir.

lale festivali

Festivalde Türk giysileri, gün boyunca Türk ve yabancı gönüllüler üzerinde tanıtılmaktadır.

Festivalin en çok ilgi çeken etkinliklerinden bir tanesi, festival ziyaretçileri için organize edilen helikopter uçuşları olmaktadır. Uzun kuyrukların oluştuğu helikopter uçuşlarında ziyaretçiler lale bahçesinin güzelliklerini tepeden görme şansına sahip olmaktadırlar.

Çocuklarımıza, kültürel değerlerimizi eğlendirerek tanıtmak için de çeşitli etkinliklerin yer aldığı mini kültür çadırları kurulmaktadır. Çocuklar, hem Türk kültür ve sanatını öğrenip, hem eğlenirken, aileleri diğer etkinlikleri rahatça izleyebilmektedirler.

Festivale katılan ebru, hat, minyatür ve tezhib sanatçımızın çadırı önünde kuyruklar oluşmaktadır.

lale festivali

Türk mutfağından örnekler, Türk tatlı ve kahvesinin tanıtıldığı ve satıldığı çadırlar, Türkiye tanıtımın çadırı Lale Festivali’nin önemli çadırları arasında yer almaktadır.

lale festivali

Festivalde, Türk kültüründen renkli görüntüler, birçok ünlü fotoğrafçının ilgi odağı olmaktadır. Özellikle uygulamalı sanatlarımızı kaçırmak istemeyen fotoğrafçılar birbirleriyle adeta yarışmaktadırlar.

Festival, Melburn’da yayın yapan radyolarda yarışma ve haber programlarıyla duyurulmakta, Avustralya havayolu Qantas’ın iç uçuşlarında görüntülü olarak yayınlanmaktadır. Avustralya’nın en çok basım yapan gazetelerinden “The Age” ve “Herald Sun” gazeteleri festivale geniş yer vermektedir.

Bu güne kadar Türkiye’nin dışında yapılmış en büyük Türk Lale Festivali olma özelliği taşıyan on ikinci Geleneksel Türk Lale Festivali, 9 – 11 Eylül tarihlerinde 357 Monbulk Road, Silvan adresinde yer alan Tesselaar Lale Bahçelerinde sabah saat 10’da başlayıp akşam saat 5’e kadar sürecektir. Festival, kelimenin tam anlamı ile Türk kültürünü, Avustralya’nın Melburn şehrine taşıyacaktır.

lale festivalilale festivali lale festivali

Avustralya Türk Kültür Platformu öncülüğünde, 2005 yılında ilki yapılan Festival bilgileri Avustralya Çok Kültürlülük Vakfı desteğiyle UC Printing Pty tarafından Avustralya ilkokullarında okutulmak amacıyla “Turkish Delights – Traditional Music and Dance” adı altında kitap olarak basılmıştır. Festivallerin üstün başarısı nedeniyle bu kitaba olan ilgi artmış ve kitap Avustralya,Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda gibi birçok ülkede yardımcı ders kitabı olarak okutulmaya başlanmıştır.

Viktorya Çok Kültürlülük Komisyonu her 3 ayda bir yayınlanan ve Avustralya’nın tüm şehirlerine dağıtımı yapılan VMC dergisinde defalarca festival etkinliklerine fotoğraflarla geniş yer vermiştir.

Geleneksel Türk Lale Festivali, 2008 yılında Viktorya Çok Kültürlülük Komisyonu tarafından “Çok Kültürlülük İlişkilerinde Üstünlük Ödülleri” kategorisinde değerlendirilerek “Kültür Mirası” ödülünü almıştır. Bu ödülün değerlendirmesinde, Avustralya’nın Viktorya Eyaletine çok kültürlülük alanında verilen servis önemli rol oynamıştır. Genel Vali Prof. David de Kretser’in ev sahipliği yaptığı ödül töreninde, Viktorya Başbakanı John Brumby Kültür Mirası Ödülü’nü Avustralya Türk Kültür Platformu adına Başkanına takdim etmiştir.

Lale Festivali Türk Haftasonu, Avustralya resmi makamlarınca Avustralya’da yapılan en kapsamlı Türk etkinliklerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Festival, 2010 yılında, Avustralya’da yapılan 12 büyük etkinlik arasına girerek, Viktorya Çokkültürlülük Komisyonu’nun takviminde yer almıştır.

lale festivali

Lale Festivali geçmiş yıllarda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Avustralya Büyükelçiliği, Melburn Başkonsolosluğu, Viktorya Çokkültürlülük Merkezi, Avustralya Çokkültürlülük Vakfı, Tesselaar Ailesi, Commonwealth Bankası ve bazı diğer kurumlar tarafından desteklenmiştir. 2016 yılında ise sponsorsuz yapılacaktır.

 

YORUMLAR