Bahar Sofranızda Ne Var?

92

Bahar demek, renk demek, ışık demek, yeniden uyanmak demek, enerji demek. Doğada ne yaşanırsa bizimle doğru orantılıdır. Toprak nasıl hazırsa yeni ürünlerini sunmaya, gerekli besinlerini almış, uygun sıcaklık ve neme ulaşmış, iste o yenilenen, üreten, çoğaltan enerji şimdi hepimizin üzerinde.  Açık havaya çıkmanın, yürümenin, doğaya karışmanın, bu muhteşem enerjiden bol bol depolamak icin derin derin nefesler alıp, tazeliğin kokusunu içimize çekmenin tam zamanı. Yeteri kadar hissederek çok derin nefesler alırsanız, taze biberiyelerin, fesleğenlerin, lavantaların kokusunu, hatta daha şanslı olanlardansanız portakal çiçekleri’nin kokusunu bile alabilirsiniz. Besinlerin en taze, en lezzetli olduğu zamanı mutfaklarda da kaçırmak olmaz tabi ki.

 

VAKİT VİTAMIN DEPOLAMA VAKTİ 🙂
Yeşilin binbir tonunun olduğu en tazesinden mis gibi bir salatayla başlayalım mesela soframızı kurmaya. Hiç korkmadan içine ilave edeceğiniz çilek ve avokado eşlik etsin iceberg nane roka üçlüsüne ya da onlara ilave edeceğiniz sizin favori yeşillerinize. Brokoli ve karnabahar da koyalım mutlaka benim gibi onları kıtır kıtır taze tüketmeyi seviyorsanız.

bahar sofrası2-1

ANA YEMEK TAVUKLU ENGİNARLI PİLAV
Gelelim ana yemeğe. Nasıl olsa bol bol yürüyeceğiz azıcık pirinç olabilir içinde bence sakıncası yok, enerji verir. Tam da bu zamanda bütün ihtişamıyla baharın kraliçesi enginar da tazelik festivaline teşrif etti çoktan ve tahtına oturdu bile. Onun mor çiçekleri açmadan bahar gelmiş sayılamaz elbette. Çok ağırlaştırmadan menüyü bir de et eklemeli bu yemeğe. O da en uygun; en doğal şekilde beslenmiş olanından bir köy tavuğu olacaktır. İşte ana yemeğimiz de karşınızda

bahar sofrası3-1

TATLI MI DEDİNİZ? MEYVE SALATASINA NE DERSİNİZ? ÜZERİNE DE DONDURMA
Bence hafif, lezzetli, renkli tam bir bahar menüsü oldu bu. En sevdiğiniz mevsim meyvelerini küp küp doğrayıp karıştırdıktan sonra sos hazırlamayı da unutmayın. Biraz limon biraz bal. Ah az kalsın unutuyordum sade dondurmayı hindistan cevizine bulamaya ne dersiniz peki? Benim en sevdiğim. Meyve salatasının üzerine de bir güzel yerleştirin coco dondurmanızı.

bahar sofrası4-1

Henüz, ışıldarken yakmayan Güneşin, bunaltmadan ılık ılık esen rüzgarların, tadını çıkartın bu harika menüyle mavi kareli bir masa örtüsünün üzerinde, mesela. Unutmayın hayat paylaştıkça anlamlanır, yemek paylaştıkça lezzetlenir. Yediğiniz her lokmanın tadını çıkartın. Unutmayın tekrarı yok.

En keyifli günler sizin olsun, en lezzetli sofalar sizin evinizde kurulsun. Yaşasın bahar, yaşasın tazelenmek. 🙂

 

YORUMLAR