Balkonunuz Bahara Hazır Mı?

311

Bahar çoktan geldi, balkonunuzu bu mevsim için hazırladınız mı? Henüz hazırlamadıysanız, bu haber tam size göre…

Balkonunuz bahara hazır değil mi? Mimar Funda Varlık ile İç Mimar Oya Çavdar, bahçeli olmayan evlerde de baharın en güzel şekilde yaşanabileceğini hazırladıkları çeşitli bahar balkonu dekorasyon fikirleri ile kanıtlıyorlar. Balkon dizaynının herhangi başka bir odanın dizaynı kadar önemli olduğunu belirten Varlık ve Çavdar; çiçekler, bitkiler ve diğer tamamlayıcı malzemelerle bezenen bir balkonun stresli günlerde rahatlamanıza ve ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olacağını hatırlatıyor.

İşte balkonunuzu güzel havalarda keyif içinde kullanmanızı sağlayacak ipuçları 

Duvarlardan başlayın;

bahar-balkon-3Balkonunuzu dekore ederken ilk odak noktanız duvarlar olmalı. Balkon duvarlarınızı boş ve sıkıcı bırakmayın. Duvarlarınızda cesur renkleri tercih edebilir, ya da birbirini tamamlayan renkleri kullanabilirsiniz. Daha yumuşak tonların insanı iseniz duvarları pastel tonlarla renklendirebilirsiniz. Açık toprak tonlarla boyalı veya tuğla dokulu bir duvar, daha koyu ve keskin renkli mobilyalarınızla uygun bir kontrast yaratır. Yeşilin her tonunu barındıran bitkileri turkuaz, yeşilimsi mavi (teal) ve denizin suyu anlamına gelen aquamarin ile tamamlarsanız ahşap mobilyalarınızla birlikte doğanın tüm unsurlarını balkonunuza taşıyacaktır. Modern bir apartmanda yaşıyorsanız duvardaki griler ve beyazı limon küfü yeşili ile ahenk içinde eşleştirebilirsiniz. Dilerseniz balkonunuzu tamamen beyaza boyayıp sadeliğe ve tazeliğe vurgu da yapabilirsiniz.

Gerçek bir bahar bahçesi

bahar-balkon-2Bitkiler iç dizaynın en önemli unsurlarıdır. Yeşili olmayan balkon olmaz. Her balkonda olması gereken ilk şey bitkilerdir. Mümkünse balkonunuzu küçük bir bahçeye dönüştürün. Hatta kendi botanik bahçenizi oluşturun. Bir dizi saksı bitkisi, ahşap sandalyeler ve bambu duvarlarla bunu yapabilirsiniz. Görüntüyü tamamlamak için değişik tropikal bitkiler, çiçekler ve kaktüsler kullanabilirsiniz. Eğer farklı bir görüntü yaratmak istiyorsanız değişik saksı bitkileri koymanız buna yardımcı olacaktır. Bu tür yeşil bitkiler büyük miktarda oksijen de sağlar. En kolay bahar dekoru, saksı ve vazo içinde çiçeklerdir. Dekor için renkli saksılar, kaktüsler ve favori çiçeklerinizi kullanın. Nergis, lale, sümbül gibi soğanlı bahar müjdecilerini atlamayın. Eğer çok alanınız yoksa bunları asabilir veya balkon parmaklıklarına takabilirsiniz.

Ahşap daima güzel…

Tamamen doğal ahşap temalar daima güzel gözükür. Sedir ve ahşap sandalyeler balkonunuzun atmosferini değiştirir. Duvarları ve yerleri tamamen ahşap ile kaplayarak da rustik bir etki yaratabilirsiniz. Dilerseniz balkonunuza işlenmemiş malzemelerle daha doğal bir görüntü de verebilirsiniz. Bunu otantik ahşap çitler ve şirin saksılar koyarak yapabilirsiniz. Dekorunuzu rahat bir kollu sandalye ve ortada bir kilimle tamamlayabilirsiniz. Özenli ve detaylara dikkat edilerek yapılmış bir balkon dekorasyonu size bir bahçede olduğunuz hissini verecektir. Artık balkonunuzun ambiyansının ve bitkilerden gelen temiz taze havanın tadını çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR