Banksy’den Muhafazakarlara Oy Vermeyen Seçmenlere Hediye

50

Banksy, 8 Haziran’da gerçekleşecek Birleşik Krallık seçimlerinde, muhafazakar parti Tories dışındaki partilere oy veren hayranlarına özel bir baskı çalışmasını hediye edeceğini açıkladı.

Banksy_Muhafazakarlara_Oy Vermeyene Eser Hediye 1Banksy, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Bristol bölgesindeki seçmenlerin, şayet seçim pusulalarının resmini gönderirlerse, sınırlı sayıda basılmış bir eserine sahip olacaklarını söyledi. “Sadece seçim günü muhafazakar aday hariç birine oy verdiğinizi gösteren bir seçim pusulası fotoğrafı atın ve bu karşılıksız hediye size postalansın.” Gönderilecek sanat eseri ise, sanatçının ikonik “balonlu kız” eserinin bir yorumu. Ancak balon bu eserde Birleşik Krallık bayrağı desenli.

Ancak eleştirmenler bu uygulamanın oylamayı gizli yapmayı sağlayan ve rüşveti engelleyen yasalara karşı olduğunu hatırlattı. Bunun üzerine Banksy’nin paylaşımına, “avukatın notu” başlığıyla, vaat edilen baskının seçmenlerin seçimlerini değiştirme gibi bir amacı olmadığı, kampanyaya dair bir hediyelik eşya olduğu ve maddi değerinin olmadığı ibaresi eklendi.

 

YORUMLAR