Barış Kerim Cesur İle Sokak Fotoğrafçılığı Üzerine

172

Raff Dergi Özel Röportaj

 

Barış Kerim Cesur İle Sokak Fotoğrafçılığı Üzerine

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

B.K.C; Ben İstanbul Bahçelievler de doğdum. İlk okulumu liseyi Bahçelievler de tamamlayıp. Üniversiteyi Radyo Televizyon Programcılığı bölümünü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okudum. Fotoğrafçılıktan önce sekiz yıla yakın bir süre zarfında tiyatro oyunculuğu ile amatör ve profesyonel olarak ilgilendim. Son olarak Devlet Tiyatrosu eski rejisörü, sanat yönetmeni Zafer Kaya Okay’dan eğitim aldıktan sonra tiyatro hayatımı noktaladım.

Altı seneyi aşkın bir süredir fotoğraf sanatı, sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenmekteyim. TFGK – Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nün kurucusuyum. Çeşitli sergiler ve sunumlar hazırlayıp fotoğraf hayatıma devam etmekteyim.

Sizi sokak fotoğrafı üzerine çalışmaya iten nedir?

B.K.C; Sokak fotoğrafçılığına beni iten faktör elbette hayatın ta kendisi. Bana sorarsanız, fotoğrafı var eden insan, insanı var eden ise hayattır. Oyunculuğa nazaran sokaktaki gerçek gündem daha cazip geldiği için sokak fotoğrafçılığına yöneldim.

Bu fotoğrafları çekerken karşı tarafa vermek istediğiniz etki nedir?

B.K.C; Esasında ben fotoğraf çekerken karşımdaki kişinin anlık psikolojisine önem veriyorum. Fotoğrafı çekerken, karşımdaki kişiyi tanıdığımda fotoğraf daha anlamlı oluyor. Bu da fotoğrafın dilini ortaya çıkartıyor ve izleyiciye vermek istediğim mesajı daha net ifade edebiliyorum.

Fotoğraf çekerken nelere dikkat ediyorsunuz?

B.K.C; Yansıma fotoğraflarını çekerken su birikintisinin büyüklüğüne, suyun berraklığına ve temizliğine göre kadrajımı ayarlamaya özen gösteriyorum. Portre, manzara fotoğraflarında ise tamamen havanın durumu ve nasıl bir iş ortaya çıkartacağımı belirleyerek ona göre hareket ediyorum. Portre fotoğrafının çekildiği ortam, stüdyoda olabilir sokakta… Çekim esnasın da arka planın temiz ve sade olması kadar modelin psikolojisini de önemsiyorum. Yani kısaca özetlersek, makine ayarları başta olmak üzere her koşula göre hazırlanarak çekim yapıyorum.

Örnek aldığınız, etkilendiğiniz fotoğraf sanatçıları var mı?

B.K.C; Türkiye de birçok fotoğraf sanatçısı ve sokak, şehir fotoğrafçısı var. Foto Muhabiri Ara Güler usta başta olmak üzere, Mustafa Seven, Gültekin Çizgen, Merih Akoğul, Sadık Üçok, ve Cengiz Karlıova vardır. Hepsinin teknikleri farklı olsa da gördükleri bana göre aynıdır. Hayatı çekmek, gözlemlemek… Benim de bu yolda ustalardan aldığım bilgi donanım ve hayattan aldığım hazla fotoğraf hayatıma devam ediyorum.

Sokak fotoğrafçılığı ile ilgilenenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

B.K.C; Fotoğrafı çekmek için ilk önce hayatı çözmek gerekiyor. Fotoğraf sanatı bireysellik gerektiriyor. Herhangi bir kanunu olmayan ve koşulu yok. Kişinin öncelikle kendisini çözmesi gerekiyor.

Başkanı olduğunuz Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nden (TGGK) biraz bahseder misiniz?

B.K.C; Elbette TFGK yani Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübünün kurucu başkanlığını halen devam ettirmekteyim. Kulübümüz 2015 Şubat ayında kuruldu. İstanbul başta olmak üzere Balıkesir, Ankara’da etkinliklerimiz ücretsiz olarak devam ediyor. Her hafta sonu fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı hocalarımızla ve sunumlar gerçekleştiriyoruz. yeni jenerasyon fotoğrafçıları başta olmak üzere usta hocalarla bir araya getirip, fotoğrafa yeni başlayan arkadaşlarla tanıştırıyor bir araya getiriyoruz ve kişisel gelişimleri için faydalı olmaya çalışıyoruz

 

YORUMLAR