Bırakın Çocuğunuz Kendini Keşfetsin

52

Çocuğunuza isim verirken karakterlerine de yön verdiğinizi biliyor musunuz? Uzmanlar çocukların cinsel kimliklerinin oluşum sürecinin doğdukları andan itibaren başladığını belirtirken ailelerin kız ya da erkek çocuğu istemelerinden dolayı verdikleri isimler ile çocuklarına doğar doğmaz karakter yükleyebildiklerinin altını çiziyor.

Cinsel kimliğin doğru ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için ailelerin çocuklarını bulundukları cinsiyete uygun şekilde sevmesi ve hitap etmesi gerekir. Örneğin, erkek çocuklarına topuklu ayakkabı giyemeyecekleri, ruj süremeyecekleri, makyaj yapamayacakları düzgün bir dille anlatılmalıdır. Gerçekten erkek figürü olabilecek karakteri taşıması gerekmektedir. Aynı şey kız çocukları için de geçerlidir. Kız çocuklarına da erkek gibi davranılırsa bir süre sonra erkek olduğu hissiyatına kapılabilir. Bu da cinsel kimliğin oluşmasında farklı sonuçlara yol açabilir. Cinsel kimliğin oluşması sürecinde kız çocuğu olduğunu hissederse cinsel kimliği ile ilgili ciddi bunalımlara girebilir.

Tuvalet eğitimine dikkat

Çocuğun doğduğu andan itibaren kendini geliştiren cinsel kimlik, tuvalet eğitimi esnasında şekillenmeye başlar. Çocuklar iki farklı cinsiyeti de bu süre zarfında sordukları sorular yardımıyla daha net tanımaya çalışırlar. Bu dönemde uzuvların farklılıkları algılandığından onları keşfetmek kimi zaman hoşlarına da gidebilir. Bu süreçte ailelerin çocuklarının kendilerini keşfettikleri dönemle ilgili söylemlerini yanlış anlamamaları ve aşırı tepki vermemeleri gerekmektedir. Cinsel kimliğin ilk şekillendiği dönem olan bu süreçte çocukların kendilerini rahatça ifade etmeleri sağlanmalıdır. Aksi takdirde çocukların bu dönemde geçirdikleri kaygıları ileriki yaşlarda daha farklı sonuçlar ile ailelerin karşısına çıkacaktır.

Sorularına cevap verin

Kız çocukları kız, erkek çocukları erkek olduklarını farkına varsınlar diye sordukları sorulara net, anlaşılır bir dille yanıt vermek gerekmektedir. 6-7 yaşlarında biraz daha cinsel kimliğini oturtmuş bireyler olmalarını sağlamak açısından sordukları sorulara önyargısız yanıtlar vermek önemlidir.

Kaynak: Acıbadem Ankara Hastanesi

YORUMLAR