Bob Dylan’ın Nobel’ini Patti Smith Aldı

87
Bob Dylan Nobel

Bob Dylan’ın kazandığı Nobel Edebiyat Ödülünü, ABD’li müzisyen ve şair Patti Smith aldı. Patti Smith törende Dylan’ın en ünlü şarkılarından ‘A Hard Rain’s A-Gonna Fall’u seslendirdi.

ABD İsveç Büyükelçisi, Dylan’ın gönderdiği konuşmayı okudu. Konuşmada Dylan, Nobel’i kazandığını öğrendiğinde büyülendiğini ve şaşırdığını çünkü hiç durup şarkılarının edebi olup olmadığını düşünmediğini belirtti. Erken yaşlardan itibaren Rudyard Kipling, George Bernard Shaw, Thomas Mann, Pearl Buck, Albert Camus ve Ernest Hemingway’in aralarında olduğu Nobelli ve büyük edebiyatçıları okuduğunu belirten Dylan, bu isimlere katılmasını ifade edecek kelime bulmakta zorlandığını da vurguladı, “Eğer biri bana Nobel Ödülü şansımı sorsaydı, Ay’da olmak kadar bir şansım olduğunu söylerdim”.

Yazdığı konuşmada Shakespeare üzerinden bir örnek veren Dylan, yazarının ‘Hamlet’i kaleme alırken muhtemelen hangi oyuncuların oynayacağını veya nereden bir kafatası bulacağını düşündüğünü kaleme alan Dylan “Shakespeare’in zihnini meşgul eden son şey, ‘Bu eser, edebi mi?’ sorusuydu” diye yazdı. Kendisinin de bir şarkı yazarken müziğin doğru tonda mı olup olmadığı gibi gündelik meselelerle meşgul olduğunu belirten Dylan, şarkılarının edebiyat olup olmadığını sorgulamadığını vurguladı. Bu soruyu sordukları ve şarkılarının edebiyat olduğuna karar verdikleri için İsveç Akademisi’ne teşekkür etti.

 

YORUMLAR