Britanya Film Enstitüsü Erotik Film Arşivini Online Erişime Açtı

7384
Erotik film arşivi

Britanya Film Enstitüsü (BFI), arşivindeki tarihi erotik film örneklerini online olarak erişime açtı.

Britanya Film Enstitüsü ilk olarak Cuma günü, Haz İlkesi (The Pleasure Principle) isimli özel bir seçkiyi internet ortamında paylaştı. Koleksiyonda, 1896’dan günümüze kadar çok sayıda erotik filmi içeriyor. Filmler, Viktorya döneminden kabarık etekli bir kadınlarından, 1970’lerin erotik yıldızı Fiona Richmond’la yapılmış bir çıplak röportaja kadar geniş bir yelpazede Britanya’nın erotik sinema tarihini gözler önüne seriyor.

Enstitü küratörü Vic Pratt, filmlerin yayımlanmasının arkasında asil bir amaç olduğunu vurguluyor. Vic Pratt; “Yasadışı zevkin sinemanın başlangıcından bugüne uzanan hikayesini anlatmaya çalışıyoruz. Bu, insanların bazen hakkında konuşmaya utandığı filmler aracılığıyla yapılan, tüm 20. yüzyılı kapsayan sosyal ve kültürel bir yolculuk” şeklinde dile getiriyor. Vic Pratt, Britanya’lıların cinselliğe yaklaşımının tuhaf olduğunu, örneğin Fransızlara göre alışılmadık olduğunu ve filmlerin bunu teyit ettiğini de sözlerine ekliyor.

The Guardian’ın haberine göre, seçkide yer alan 1896 tarihli “Victorian Lady In Her Boudoir” (Viktorya Dönemi Hanımefendisi özel odasında) isimli filmin büyük ihtimalle Britanya’nın en eski erotik filmi olduğu düşünülüyor.

Seçkideki filmlerin birçoğu, çekildikleri dönemde özel erkek kulüplerinde gösterilmiş.

BFI bu filmleri “Sinemada Britanya” isimli özel proje ile dijital ortama aktardı. Proje BFI Ulusal Arşivi’ne ait on bin filmi kapsıyor ve tüm filmlerin 2017’nin sonuna kadar dijital ortama aktarılması planlanıyor. Bu filmlerden yarısı ücretsiz olarak izlenebilecek. BFI sözcüsü önümüzdeki haftalar içerisinde yeni filmlerin ekleneceğini açıkladı. Eklenecek filmler arasında 1979 tarihli “Boys and Girls Together” da olacak. Bu tabu yıkan film, ilk erkek eşcinsel erotik filmi olma özelliği taşıyor.

 

YORUMLAR