Bu Besinler Uzatıyor

56

Çoğumuz çocukken boyumuz daha hızlı uzasın diye litrelerce süt içip, kalıplarca beyaz peynir yedik. Kimimiz gerçekten uzadı, kimimizse hayatımızı kısa olarak sürdürüyoruz. Fakat şüphesiz ki, bu toprakların gen havuzuna meydan okuyan büyüklerimizin doğru bildiği bir şey var. Boy uzamasında genetik faktörler büyük rol oynasa da, yediklerimiz ve yaşam şeklimiz de bu olayda oldukça etkili. Yani büyüme çağında yediklerimiz boyumuzun uzamasına etki ediyor. Peki hangi besinler boyumuzun uzamasında etkili oluyor?…

İlla ki süt ve peynir

Boy uzamasındaki en etkili minerallerden birisi şüphesiz ki kalsiyum. Süt ve ürünlerinde bol miktarda bulunan kalsiyum, kemiklerin uzamasını sağlarken vücudun direncini de artırır.

Ergen dostu nişasta

Çok fazla bilinmese de vücudun temel enerji kaynaklarından biri de nişastadır. Bunun yanında B vitamini, lif, demir, magnezyum ve selenyum da sağlar. Ayrıca çok önemli kalori kaynakları oldukları için özellikle çocukların hızlı gelişim sürecine girdikleri ergenlik çağında tüketimleri artırılmalıdır.

Yumurtanın beyazı hücre çoğalmasında etkili

Yumurtanın özellikle beyaz kısmı yüzde yüz oranında protein ve riboflavin olarak da bilinen B2 vitamini içerir. Riboflavin hücre çoğalmasında görevli vitaminlerden biridir. Boyun uzamasını sağlamak için bu vitamine çok ihtiyacımız var.

Palamut da kemik gelişimini destekliyor

Palamutun;, kefal, torik ve uskumru içerdiği zengin yağ ve vitaminler sayesinde kemik gelişimini destekler ve kemik uçlarının uzamasını sağlar. Uzmanlar bu balıklardan herhangi birinin her hafta düzenli olarak yenmesini öneriyor.

Yulaf kahvaltı için iyi bir seçenek

Yüksek miktarda protein içeren yulafın kas kütlesini artırıcı ve yağ miktarını azaltıcı etkisi vardır. Kahvaltıda yulaf ezmesi ya da yulaflı ürünlerin tüketilmesi bu konuda çok önemlidir.

Kaynak: yemek.com

YORUMLAR