Burdur’da 1900 Yıllık Yazlık Konut Bulundu

53

Burdur’da yer alan Kibyra Antik Kenti’nde, M.S. 161-180 yılları arasında hüküm sürmüş olan İmparator Marcus Aurelius ve ailesine ait olan 1900 yıllık yazlık konut bulundu.

2008’de başlayan kapsamlı arkeolojik araştırmalar sayesinde, varlığı şimdiye kadar sadece yazıtlarla bilinen Kibyra Antik Kenti’ndeki büyük kırsal alanlar ortaya çıkarıldı.
Burdur 1900 Yillik Yazlik Konut 1

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılan analize göre bu mülklerden dördünün, imparatorluk ailesinin de aralarında bulunduğu yerel ve Roma soylularına ait olduğu belirtildi. Bu mülklerden birinin yanında adak sunağı da bulundu. Sunak üzerinde, Roma soylularının eğlencelerinden olan av partisini anlatan bir şiir yer almakta. Yazıta göre, bu adak Calpurnii ailesinden Marcus Calpurnius Longus tarafından adanmıştı. Yazıtta, Longus’un av seferi sırasında bir dağ keçisini öldürdüğü ve bunu tanrılara feda ederek topraklarını ve zenginliklerini koruduğu yazılmış olduğu bildirildi.

Burdur 1900 Yillik Yazlik Konut 3

Diğer buluntular arasında Frig tanrıçası Kibele’ye ait, kayaya oyulmuş bir kabartma yer almakta. Bulunan bir diğer kabartmada ise, bir kurt tarafından saldırıya uğrayan çobanı gösteriliyor. Arkeologlar taş kabartmaların kendisini saldırıdan kurtardığı için çoban tarafından tanrıça Kibele’ye ithafen yapıldığını düşünüyor.

 

YORUMLAR