Cilt Yaşı

230
Cilt yaşı

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

Cilt Yaşına Göre Hangi Yaşta Ne Tür Ürünler Kullanılması Gerekir?

Kronolojik yaş ile birlikte cildimizdeki genç hücrelerin azalmaya başlamasıyla ciltte çeşitli problemler görülmeye başlar ki; kırışıklıklar, matlık, nemsizlik, lekelenmeler, elastikiyet kaybı, kılcal damarların belirginleşmesi cildin yaşlanmasında ortaya çıkan şikayetlerdir.

Bu süreçleri cildin ihtiyaçlarını karşılayan nitelikli bakım ürünleri ile yavaşlatmak mümkündür. Bunun için cildin genç hücre ve protein oranını artıran, atıkların uzaklaştırılmasını hızlandıran, nem kapasitesini koruyan, biyolojik süreçlerdeki vitamin, mineral, aminoasit gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını öngören; boya, parfüm, alkol içermeyen kozmetikleri mevsimlere göre tercih etmek son derece önemlidir.

Cilt yaşı

Kozmetik tercihlerinde yaştan ziyade cildin ihtiyaçlarının e olduğunun belirlenmesi kozmetik tercihlerini yönlendirir. Yaşam tarzı cildin yaşayacağı sorunlar ve olası ihtiyaçların belirlenmesinde son derece önemlidir. Örneğin klimatize ortamda çalışan kişiler, yeterince sıvı almayan kişiler, yüksek kalorili beslenen kişiler, sigara ve alkol kullanan kişiler, devamlı hastalıkları nedeniyle cildin biyolojik süreçlerini olumsuz olarak etkileyen ilaçları kullanan kişilerde kozmetik ihtiyaçlarda normalde beklenenden öte farklılıklar gösterir. Genel olarak cildin biyolojik süreçlerini ve gençlik seviyesini destekleyen kozmetik formülasyonlar her yaşta kullanılabilir ve her cilt için yararlıdır.

 

YORUMLAR