Çocukları Tuzdan Uzak Tutun

66

Her 7 kişiden birinin böbrek hastalığına yakalandığı ülkemizde, özellikle gelecek nesillerin daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için tuz tüketimine dikkat etmemiz şart!

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 7 kişiden biri böbrek hastası. Son yıllarda en sinsi ilerleyen hastalıklar arasında gösterilen böbrek yetmezliği aslında önlenebilir bir hastalık. Fakat geç teşhis edildiğinde hastalar organ nakline ve diyalizle yaşamaya mahkum olabilmekte. Bu nedenle özellikle genç nesillerin ileride böbrek hastalığına yakalanmamaları için yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Her yıl Mart ayının ikinci Perşembe günü düzenlenen Dünya Böbrek Günü’nde böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla birçok farkındalık çalışması gerçekleştiriliyor.

Tuzla tanışmayan çocuklar daha şanslı

Çocuklukta kazanılan alışkanlıkların ileri yaşlarda sağlığı etkilediğini belirten uzmanlar, özellikle tuza dikkat edilmesi gerektiğini ve anne-babalar olarak çocukların küçük yaşlardan itibaren böbreklerini korumak gerektiğini belirtmekteler. Kalıtsal böbrek hastalıkları konusunda da anne-babaları uyaran hekimler, doğumdan 4 yaşa kadar kalıtsal hastalıkların ön planda olduğuna dikkat çekiyor ve böbrek hastalıklarını önlemek için çocuklarımızı tuzdan olabildiğince uzak tutup bol su içmelerini sağlarsak ileride daha sağlıklı nesillere kavuşacağımız müjdesini de veriyorlar.

Kaynak: DoktorTakvimi.com

YORUMLAR