Dario Fo Yaşamını Yitirdi

73
Dario Fo

Nobel Ödüllü İtalyan oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, oyuncu ve aktivist Dario Fo, 90 yaşında yaşamını yitirdi.

1997 yılında “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunuyla Nobel Edebiyat Ödülü alan Dario Fo, akciğerlerindeki sorun nedeniyle iki haftadır tedavi gördüğü Milano’daki Sacco di Milano Hastanesi’nde bu sabah hayata veda etti.

İtalya Başbakan’ı Matteo Renzi, Fo’nun ölümünün ardından paylaştığı mesajında, “Dario Fo ile İtalya, tiyatro, kültür, sivil hayatın baş aktörlerinden birini kaybetti. Onun hicvi, sahnedeki işi, çok yönlü sanatsal etkinlikleri, İtalya’ya büyük bir miras olarak kaldı” ifadelerini kullandı.

Dario Fo, darbe girişiminin ardından oyunlarının Türkiye’de sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin haberlerin ardından, “Bundan onur duyuyorum, ikinci kez Nobel kazanmak gibi” açıklamasını yapmıştı.

Oyunları

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü (Morte Accidentale di un Anarchico- 1970)

Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar(Oyun “YÜZSÜZ” ismiyle de geçmektedir)

Kadın Oyunları (Female Parts- 1981)

Elizabeth, Neredeyse Kadın

Ödenmeyecek, Ödemiyoruz (Non si Paga! Non si Paga! – 1974)

Japon Kuklası

Açık Aile

Ödülleri

1981 Sonning Ödülü

1986 Obie Ödülü

1997 Nobel Edebiyat Ödülü

1997 İtalya Kültür ve Sanat Altın Madalyası (Devlet madalyası)

İlgili Haber

Devlet Tiyatroları'nda oyunu yasaklanan Dari Fo: Bu benim için ikinci Nobel ödülü kazanmak gibi... Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı Dario Fo, oyunlarının Türkiye’de sahnelenmesine engel konulmasına ilişkin olarak, “Bundan onur duyuyorum” dedi. İngiliz Times gazetesinden Tom Kington’a konuşan Nobel ödüllü...

YORUMLAR