Dünya Hayvanlar Günü Ve Haftası

121
hayvan hakları

“Dünya Hayvanlar Günü Ve Haftası” İçin Bildiri

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü tüm hayvanların yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemlidir.

Dernekler adına 4 Ekim “Dünya Hayvanlar Günü ve Haftası” için bir bildiri yayınlandı;

“Hayvan Koruma Kanunu’nun; yürürlüğe girdiği 2004 yılından bugüne kadar, hayvanların yaşam haklarını korumadığı gibi, tam aksine şiddeti ve katliamları daha da artırdığını görmekteyiz.

İnsan bencilliğinin egemen olduğu dünyamızda, çevreyi paylaşmak zorunda olduğumuz her canlı türü, giderek artan bir öfke, şiddet, vahşet ile yok ediliyor, her canlının hayatının korunmaya değer bir hak olduğu unutuluyor.

İnsanlığın en önemli fazileti olan merhamet, sevgi, hoşgörüden hızla uzaklaşıyoruz.

“En akıllı canlı” madem ki insandır madem ki tanrı hayvanları biz akıllı insanlara emanet etmiştir, hayvanların yaşam sorumluluğu da insanoğluna düşmektedir.

Oysa biz insanlar; “Her şey insan içindir. O kadar aç insan varken…” kıyaslamasına giriyor, hayvanların da duygulara sahip canlılar olduğunu unutuyoruz. Üstelik doğanın hassas 3 ayağını meydana getiren, insan, hayvan ve bitki bütünlüğünün bir parçası olduğunu fark etmiyoruz.

Bir yandan Doğa’nın hassas dengesini bozarken; en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın geleceğini de kendi ellerimiz ile tehlikeye atıyoruz. Hayvan öldürmek insan öldürmek gibidir bunun 21. yüzyıl Türkiye’sinde giderek artan suçlar ile ne kadar örtüştüğü de ortadadır.

Sevginin ve merhametin esas olduğu, kutsal rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in Rahman suresinde “Arzın tüm canlılar için hazırlandığı” bildirisini dahi göz ardı ediyoruz.

Yaşam hakkı “insan hakkı,” “hayvan hakkı” olarak ayrılamaz. Dünya insanoğlunun tekelinde değildir.

Bu yıl da; 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü ve haftası münasebetiyle bir kez daha, hayvanlara yönelik uygulanmakta olan her türlü şiddet ve katliamı kınıyoruz.

Bizlerin misyonu: “hayvan korumak” olmamalı, her canlının hayatının korunmaya değer bir hak” olduğunu anlatabilmektir. Sahipsiz ve sahipli hayvanların, yük, binek, çiftlik hayvanlarının ve ormanlarda yaşam mücadelesi veren tüm hayvanların yaşama haklarının korunması için çıkartılan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun gerçek anlamda uygulanması, kabahatler kanunu kapsamından çıkartılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması için tüm yetkili resmi birimleri göreve davet ediyoruz. Saygılarımızla… “

 • ASKOD /Aliağa Hayvanları Koruma Derneği Başkanı: Adil Özçıkrıkçı
 • BSHSKD/ Büyükçekmece Sokak Hayvanlarını Sevenler ve Koruma Derneği Başkanı: Aynur Üstükarcı
 • CDHSKD /Çeşme Doğa ve Hayvan severler ve Koruyanlar Derneği Başkanı: Semra Çetinsoy
 • DOGSEV/ Doğa ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı: Behiye Eryılmaz
 • HAKDEM/ Hayvanları Koruma Derneği Manisa Başkanı: Reyhan Elbirliler
 • HAYKOD/ Hayvanları Koruma Derneği Başkanı: Hayriye Erkök
 • HAYAD/Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı: Asude Ustaoğlu
 • HYHKD/ Hayvanların Yasam Hakkını Koruma Derneği Başkanı: Eva Aksoy
 • SESSİZ DERNEGİ/ Sessizliğin Sesi Derneği Başkanı: Günsu Ünlü
 • THKD/ Türkiye Hayvanları Koruma Derneği Başkanı: Birgül Rona
 • Kürke Hayır Platformu Sözcüsü: Ozan Ezgi Berberoğlu
 • Sessizliğin Sesi Platformu Sözcüsü: Nuray Şakar
 • YHS/Yaşam Hakkına Saygı Platformu Sözcüsü: Özgün Öztürk

 

YORUMLAR