Dünyanın En Pahalı 5 Yiyeceği

121

Pekçoğumuz yemek yemeyi sever. Kimileri sebze, kimileri beyaz ya da kırmızı et tercih eder. Bazı tatlar vardır ki, bir yiyen bir daha unutamaz. Gerek lezzeti, gerek ederiyle akıllarda yer eder. Dünyanın en pahalı 5 yiyeceğini sizler için derledik…

Beyaz trüf mantarı
Her yerde yetişmeyen bu son derece özel mantar türünün kilosu 15,000$ civarındadır. Kimi zamanlar 30,000 $’dan fazla eden parçaları da bulunmaktadır. İtalya’da yetişen bu mantar türü genellikle alanında en iyi şeflerin başlıca tercihlerindendir.

Beluga havyarı
Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bir balık türü olan Beluga Mersin Balığı ve bu balıktan elde edilen havyar, bulunabilen en büyük havyar çeşididir. Kilosu 10,000$’a kadar çıkabilen bu cins havyar koyu gri ile beyaz arasındaki renkleriyle diğerlerinden ayrılır. Tamamen beyaz olanı son derece nadir bulunduğu için en pahalı olanıdır.

Safran
Dünyanın en pahalı baharatlarından birincisi olan safran daha çok Asya mutfaklarında tercih edilen çok özel bir tattır. Satın alınabilecek pek çok farklı kalitede safran olsa da, gerçeğinin kilosu 11,000 $’dan başlamaktadır.

Kopi Luwak
Asya’ya özgü bir kahve türü olan Kopi Luwak kilosu 1,200$’dan başlayan ve önceden sindirilmiş bir kahve çeşididir. Asya misk kedisinin dışkısından alınan bu değişik kahve türü dünyanın en iyi kahvesi olarak bilinmektedir.

Chocopolige

Chocopolige Danimarkalı Fritz Knipschildt tarafından geliştirilmiş ‘Le Madeline au Truffle’ isimli çikolata çeşididir. Kilosu 4,000$’dan satılan bu çikolatanın raf ömrü sadece 1 haftadır.

YORUMLAR