Dünya’nın En Pahalı Eti

3042
pahalı et kobe

Dilhan Hız yazdı.

 

Malumunuz Türk halkı olarak, kırmızı ete düşkünlüğümüzle biliniyoruz. Kebaptan, yahniye, etin anayurdu ülkemiz desek yeri hatta. Ete bu derece düşkünüz, düşkün olmasına da, en iyi et, kavramına pek de yakın sayılmayız. “Et bizim işimiz” fikrinden bağımsız düşünelim haydi.

Sizce dünyanın en iyi eti hangisi ve nerede yeniliyor?

Üretim koşulları ve yöntemiyle son derece özel olan “Kobe Bifteği” dünyanın en pahalı ve en lezzetli eti. Kimler mi üretiyor? Japonlar. Wagyu bölgesinde, özel yetiştirilmiş sığırlarından elde edilen, meşakatli ama mükemmel bir kırmızı et Kobe. Dünyanın farklı bölgelerinde, porsiyon bazında ortalama fiyatı yaklaşık olarak 400 USD.

pahalı et kobe

Wagyu, basit tanımıyla, anavatanı Japonya olan bir sığır cinsi. 19. yy ortalarına kadar ülkede dört bacaklı hayvan eti yenmesi yasak olduğundan ırk safkanlığını korumuş.

pahalı et kobe

Dünyada, sadece Japonya’nın Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlar, bu bölgeye özel çok çeşitli ve lezzetli otlarla besleniyorlar. İş sadece beslenmekle olmuyor tabi, bu hayvanlar bir hayli farklı koşullarda ve özel yöntemlerle yetiştiriliyorlar. Herşeyden önce, Wagyu’da hayvanları bağlamak gibi bir uygulama yok. Son derece serbest yetişiyorlar. Diğer hayvanların aksine, günde üç kez düzenli bir şekilde besleniyorlar. Yemek sonrası, sıra masajda. Evet, yanlış okumadınız. Bu hayvanlara yemek sonrası, özel bir masaj uygulanıyor ki yağları etin içine gömülsün. Wagyu’da yetişen bu müstesna hayvanlar, günde yaklaşık 20 litre arpa suyu içiyor. Bu sayede, sindirim sistemleri son derece rahat. Buna karşılık kas sistemleri gelişmiyor, böylece etler daha az sinir içeriyor. Görüntüleri ise adeta mermerimsi.

Pahalı!
Wagyu eti, Japonya’da olduğu gibi Avrupa ve Amerika’da da oldukça pahalı bir fiyata satılıyor. Ülkemizde ise gerçek anlamda bir Kobe eti yemek mümkün değil malesef. Wagyu eti nadiren Japonya’dan ihraç ediliyor. Bizim burada Wagyu olarak yiyebileceğimiz et, en iyi ihtimalle melez Wagyu’ların Almanya ve Fransa’da yetiştirilenlerinden ithal edilen lokal bir et olacaktır. Bu etin de orijinal Japon Wagyu’su ile görüntü dışında bir benzerliği yok. Ne diyelim, Japon yapmış!…

pahalı et kobe

Günümüzde Japonya dışında Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Şili, Taywan, Çin, Honkong, Singapur, Endonezya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Danimarka’da yetiştirilmeye başlanmıştır.

 

YORUMLAR