Ekin Deveci; Sonsuz Bir Döngü

386
Ekin Deveci

Vecdi Uzun yazdı.

 

Resimlerini ve bakış açını biraz anlatır mısın?

E. D : Yaşamsal bağlar, içimizde birbirlerine çok kuvvetli bir şekilde tutunmuşlardır ve her biri, birbiri ile sonsuz bir döngü ve uzantılarla bağlıdır. Aralarında hiçbir kopukluk yoktur. Bazen damarlar, lifler, sinir bağları bazen hücresel dokular… Kim görebilir bu bağları? Bir radyolog mu x ray ışını aracılığı ile? Yoksa bir sanatçı mı iç görüsü ile? Mavinin derin algısında görünmeye başlayan bağlar resimlerimde yaşamın kaynağı gibi dokularda ortaya çıkmaya başlar. Dairesel formlarda kemik ve hücresel yapılar temsil ettiği varoluş ile toplumsal yaşamda ki kopukluklara bir tepkidir aslında. Birbirine sımsıkı bağlı dokular, mavi bir dışa vurumun sessiz ve soğuk bir çığlıklarıdır.

Ekin Deveci

Dünyada yaşanan olaylar sence sanatı nasıl etkiliyor, günümüz sanatı ile ilgili fikrin nedir?

E. D : Teknolojik gelişmelerin çok yoğun yaşandığı günümüzde, özgün sanat eserlerinin üretilmede sıkıntılar olduğunu düşünüyorum. Ayrıca dünya çapında yaşanan şiddet olayları ahlakın zedelenmesi gibi olumsuz durumların sanatı ve sanatçıyı olumsuz etkileyerek ket vurduğunu düşünüyorum. Özel galerilerin sanata giderek zarar verdiklerini gözlemliyorum. Ayrıca Sadece azınlıkların yer aldığı büyük sanatsal olaylar da sanat dünyası için olumsuz durumların başında gelmektedir.

Biraz kendinden söz eder misin?

E. D : Yoğun bir ders programım olduğu için akademik ve sanatsal çalışmalarımı fakültemde ki atölyede gerçekleştirmekteyim. Zaman zaman hafta sonları da sanatsal çalışmalarım fakülteye gidiyorum. Fırsat buldukça yurt dışına gerçekleştirilen konferans, sergi ve çalıştaylara katılmaya çalışıyorum.

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

Ekin Deveci

 

YORUMLAR