Ekrem Kutlu; Gözümden Karadeniz’i Görebilirsiniz

336
Ressam Ekrem Kutlu

Vecdi Uzun yazdı.

 

Kişi doğaya bakar, ama kendini görür ‘Ben bu renklerle büyüdüm. Benin çalışmalarımda benim gözümden Karadeniz’i görebilirsiniz.

 

Kendinizden biraz söz eder misiniz?

E. K: Akçaabat’ta sanatın gelişmesi için yüzlerce resim sergisi, fotoğraf sergileri, resim çalıştayı düzenledim. 2010 yılından sonra sadece kendim için çalışmaya karar vererek yağlıboya resim çalışmaya ağırlık verdim. Bugüne kadar üçü Paris’te, biri Almanya’da, biri Batum’da olmak üzere, 5 yurtdışı ve 8 yurtiçi olmak üzere 13 kişisel sergi açtım. Beylikdüzü Belediyesi için resim çalıştayı düzenlemekteyim.

Trabzon’da yaşayan bir sanatçı olmaktan ve kattıklarından söz eder misiniz?

E. K: Trabzon sanat üretmek için çok huzurlu bir şehirdir. Doğasının güzelliği olan yeşilin her tonu, sonbaharda ise kırmızının, turuncunun, sarının tonları bizi besliyor, denizinin bazen dingin genelde hırçın yapısı bizi dinlendiriyor, ama bir o kadar da engebeli yapısı bizi zorluklarla mücadele etmeye, hırslı olmaya çok çalışmaya teşvik ediyor.

Resimlerinizle vermek istediğiniz mesaj nedir? Bize sanata bakışınızdan söz eder misiniz?

E. K: Benim resimlerimin özünde Karadeniz vardır. ’’Sanat doğayı taklidin bittiği yerde başlar’’ sözü ile resimlerimde Karadeniz’in tepeleri, köyleri, yaylaları, denizi, takaları, sislerini gördüğüm gibi değil düşündüğüm gibi anlatmaktayım. Fotoğraftan veya doğaya bakarak resim yapmam. Doğadan eskizler çizerim, doğayı tanımaya anlamaya çalışırım, ama tuvalime aktarırken hiçbir eskize bağlı kalmam. ‘’Kişi doğaya bakar, ama kendini görür ‘’sözüyle doğadan soyutlamalar yapmaktayım. Karadeniz de yeşilin her tonunu, sonbaharda ise kırmızının, turuncunun, sarının tonlarını görürsünüz. Ben bu renklerle büyüdüm ve şunu fark ettim; kışın daha koyu renkler kullanırken ,baharda daha sıcak renkleri tercih ediyorum. Hiçbir rengi kullanmaktan korkmam. En zor dengelenen renkleri kullanırım. En şiddetli kırmızıyı yeşille, sarıyı mor ile ve turuncuyu maviyle kullanırım. Koyu tonları ve kontrast renkleri kullanmayı ,bildiğimiz renk kurallarının dışına çıkmayı daha farklı armoniler denemeyi daha çok seviyorum. Okuldaki özgün baskı dersinde 3 farklı renkte ve lekede baskılar yapardık. Bu baskıların iyi çıkması için koyu-orta-açık leke düzenini çok iyi kurmamız gerekirdi. Bu dersin leke düzeni kurmamda resimlerime çok faydası olduğuna inanıyorum.

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Sanatı ve sanatçıyı kavram olarak ele alacak olursak…

E. K: Sanat insan yaratıcılığının ve düş gücünün resim, heykel, mimari, tiyatro, müzik vb. alanlarda şekillenmesidir. Sanatçı bu işleri yapan fakat farklı düşünen, farklı hisseden, heyecanları, coşkuları izlenimleri yoğun ve duyarlı kişilerdir. Ben çocukken arkadaşlarımın futbol maçını oynamalarını hiç sevmezdim. Kenarda oturur çamurdan şekiller yapardım, şehirler kurar ve çok zevk alırdım. Belki de onlara göre uyum sorunum vardı. Bugün de aynıyım ve atölyemde her gün 8 saat yalnız başıma resim yapmaktayım . Resim yaparken hiç sıkılmıyorum ve kendimi dinliyorum. Aslında bir nevi kendi iç dünyamız da yaşıyoruz. Resim yapan kişi ressamdır, ama her ressam sanatçı değildir.

Sanatta özgünlük ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

E. K: Sanatta özgünlük olmazsa olmazıdır. Özgünlük olmazsa zaten sanat eseri ortaya çıkmaz. Herkes birbirinin kopyası olur. Resim yapmaya yeni başlayanlar başlangıçta çözemediği bazı konularda başkalarından etkilense de, çalışmaları ilerledikçe kendi yolunu çizmelidirler. Bunu bilinçli olarak yapmak sanatçı kişiliğine yakışmaz. Kimse resimlerinin bir başka sanatçıya benzetilmesini istemez. Müze gezerek ustalarımızın resimlerini izliyorum. Kişi ister istemez başka ressamlardan etkilenebilir. Üniversitede hocamız hep söylerdi ‘’Göz hırsızdır, çalar ‘’. Bunu bilinçli bir şekilde yapmak farklı şey gördüğünüz bir eserin bilinçaltınıza yerleşmesi farklı şeydir. Resim yaparken kendi hislerime, deneyimlerime, tecrübelerime, gözlemlerime güvenerek çalışıyorum. Ben yüreğimle resim yapıyorum. Benim heyecanlarım, gözlemlerim, duygularım farklı ise yaptığım resim beni yansıtmalı bir başkasını değil. Her dönem resimlerimi gözden geçiririm, gelişimimi anlamaya çalışırım. Bu gelişimimin hızlı olması beni mutlu etmektedir. Kendinize bir hedef koyamıyorsunuz; çünkü yarın nasıl işler çıkaracağınızı bilemiyorsunuz. Bugün yaptığımı bir süre sonra beğenmiyorum. Bu beni bazen de rahatsız ediyor, ama her resim bittikten sonra bir öncekinden daha güzel olduğunu görüyorsunuz. Gelişim, değişim, ilerleme insanı mutlu ediyor daha çok üretmeye de teşvik ediyor. Çünkü ‘’Sanat uzun, ömür kısa ‘’. Bu bilinçte ömrümün son anına kadar resim yapmak isterim.

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

ekrem_kutlu_9

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

Ressam Ekrem Kutlu

 

YORUMLAR