Emziren Anneler Doğru Beslenmeli

85

Emzirme hem anne hem de bebek için oldukça önemli bir konu. Anne sütünün içeriği bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda olduğundan bebeğin özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi öneriliyor. Ancak bu noktada annenin beslenme biçiminin önemi devreye giriyor. Neden mi? İyi beslenen bir anne bebeğini çok daha iyi besliyor da ondan…

Anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlayan emzirme olgusu annenin sağlığı için de oldukça önemlidir. Bebeğin gereksinimi olan yağ, su, vitamin, mineral, karbonhidrat, ve proteini içeren anne sütü bebeğin gelişimi için en uygun besindir. Ayrıca anne sütündeki koruyucu maddeler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı korur. Emzirme döneminde doğru beslenme ile sütün miktarının ve kalitesinin arttığını belirten uzmanlar; özellikle bol su tüketmek, protein ve kalsiyum alımını ihmal etmemek gerektiğini söylüyorlar. Uzmanların emziren anneler için beslenme önerilerinden birkaçı ise şöyle:

Süt grubuna önem verin…
Protein ve kalsiyum ihtiyacı için hergün en az 1 bardak süt tüketmeye özen. Gaz şikayetine sebep olursa laktozsuz sütleri tercih edilebilirsiniz.

Haftada en az 2 kez balık! 
Omega 3 kaynağı olan balık, anne sütünün kalitesine destek olur. Izgara, buğulama veya fırında tercih edebileceğiniz balığın taze ve mevsiminde olduğundan emin olun.

Her gün 1 yumurta…
Yumurta en kaliteli protein kaynağı besindir. Yumurtanız halanmış, omlet veya menemen şeklinde olabilir.

4Tahıl grubu besinleri unutmayın!
Pilav, makarna, ekmek gibi tahıl grubu besinleri her öğün yeterli miktarlarda tüketin. Tam tahıllı olanları tercih edebilirsiniz.

Haftanın en az 2 gün kuru baklagil…
Bitkisel protein kaynağı olan  kuru baklagil yemeğini haftada en az iki kez tüketin. Gaz şikayetlerini azaltmak adına düdüklü tencerede pişirilebilir, ya da kimyon eklenebilir.

Yeterli protein alın!
Yumurta, süt ürünlerine ek olarak; et, tavuk, köfte, hindi eti gibi et grubu besinleri, kişiden kişiye değişmekle birlikte; gün içerisinde ortalama 5 köfte kadar tüketmiş olmalısınız.

D vitamini şart!
Besinlerde bulunmayan D vitamini, güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle hergün güneşe çıkmaya özen gösterin. Ayrıca d vitamini almak için bebeğinizi de en 15 dakika güneşe çıkarmayı ihmal etmeyin.

Her gün en az 1 avuç kırmızı meyve veya sebze! 
Kırmızı renkli sebze ve meyveler, rengini ‘likopen’ ve ‘antosiyanin’ olarak adlandırılan doğal pigmentlerden alırlar. Kırmızı renk grubunda domates, karpuz, kuşburnu, çilek, kırmızı ahududu, greyfurt, nar, kırmızı biber, kızılcık bulunur. Gün içerisinde kırmızı besin tükettiğnizden emin olun.

YORUMLAR