Engelsiz Filmler Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

72
Ankara Engelsiz Filmler Festivali Ödül Töreni

Görme, işitme ve ortopedik engeli olan sinemaseverler ile engeli bulunmayanların bir arada film izleyebilmelerine olanak veren Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 29 Mayıs Pazar akşamı Opera Sahnesi’nde yapılan Ödül Töreni ile sona erdi.

Beş gün boyunca filmler, film ekipleriyle söyleşiler ve atölye çalışmaları ile dolu, zengin bir programı seyircilerin beğenisine sunan Festival’de tüm filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile gösterildi. Her ikisi de erişilebilir mekanlar olan Goethe-Institut Ankara ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu’nda gösterimlerini yapan Festival, her yaştan sinemaseverler tarafından yoğun ilgi ile takip edildi.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali kapsamında dördüncü kez gerçekleştirilen Engelsiz Yarışma’nın bu seneki programında Emin Alper’in Abluka, Faruk Hacıhafızoğlu’nun Kar Korsanları, Deniz Gamze Ergüven’in Mustang, Emine Emel Balcı’nın Nefesim Kesilene Kadar ve Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filmleri yer aldı.

Festival seyircileri yarışmada yer alan filmleri Braille alfabesi ile de basılan pusulalar ile oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirlediler.

Oyuncu Tansu Biçer, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve yazar Gündüz Vassaf’tan oluşan Engelsiz Yarışma jürisi ise; En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin sahiplerini belirledi.

Ve Ödüller Sahiplerini Buldu

Engelsiz Yarışma’da En İyi Film ödülünün sahibi Tolga Karaçelik’in yönettiği Sarmaşık olurken, Tolga Karaçelik de En İyi Yönetmen ödülüne değer bulundu. En İyi Senaryo ödülü Kar Korsanları filmiyle Faruk Hacıhafızoğlu’nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang filmine verildi.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Puruli Kültür Sanat tarafından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla gerçekleştirildi.

Ana destekçisi Açık Toplum Vakfı olan Festival’e Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, ABD Büyükelçiliği, British Council, Fransız Kültür Merkezi, Goethe-Institut Ankara, İsveç Başkonsolosluğu ve Swedish Institute de destek verdi.

Her yaştan sinemasevere sinema dolu bir hafta yaşatan Ankara Engelsiz Filmler Festivali gelecek sene tekrar buluşmak üzere seyircilerine veda etti.

 

YORUMLAR