Erkeklerde Hafıza Kaybı

183
erkeklerde hafıza kaybı

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

Bu durum birçok şekilde belirebilir.

Daha önce aracınızı park ettiğiniz yeri, hiç unuttuğunuz oldu mu?

Yada konuşurken cümlenin ortasında ne söyleyeceğinizi unuttuğunuz oldu mu? Yada bir odaya girdiğinizi ve girerken neden girdiğinizi unuttuğunuz oldu mu? Bunlar size tanıdık geliyor mu?

Eğer öyle ise acaba hormonal dengesizlik nedeniyle bu sorunu yaşıyor olabilir misiniz?

Hafıza kaybı ne zaman bir sorundur?

Ara sıra birilerinin isimlerini unutmak problem değildir ama unutkanlık günlük hayatınızı etkilemeye başladığında hormonal veya metabolik bir sorununuz olduğunu kabul etmelisiniz. Alzheimer bilimcilerine göre, genellikle hafıza kaybına sebep olan ve konsantrasyonda zorlukla beliren algılama sorunlarının gelişme olasılığı erkeklerde daha fazladır. Alzheimer hastalığı ve bunama gibi durumlar genellikle 65 yaş ve üstü erkekleri etkilemektedir. Ama yıllar geçtikçe, yaş sınırı aşağıya doğru düşmektedir ve 30 yaşında bile bu problem yaşayanlar mevcuttur.

Eğer 35 yaşın üzerinde iseniz; hafıza sorunları, bulanık düşünme problemleri ve konsantrasyonda zorluklar yaşıyorsanız hormonal dengesizlik olup olmadığını belirlemek için hormonlarınızı test ettirmenizin zamanı gelmiş demektir. Birçok erkek düzenli egzersiz, dengeli beslenme ile hormonlarında kendi kendine iyileştirme terapisini yaşar. Buna parallel olarak erkekler andropozun diğer semptomları olan tiroid düzensizliği ve böbrek üstü bezinde yorgunluk ile birlikte bulanık düşünme durumunun üstesinden gelmeyi başarmışlardır.

Erkeklerde hafıza kaybı

Hafıza kaybının sebepleri…

Gençken erkeklik hormonu olarak bilinen testosterone seviyelerimiz, stres hormonu olan kortizol üretimini düzenler. Ki bu da beyindeki nöro aktarımcıların (sinirlerimizle taşınan talimatları hedeflere ileten kimyasallar ) fonksiyonunu etkiler. Testosteron seviyeleri düştükçe, andropoz döneminde sıkça karşılaşıldığı şekilde, testosteron etkin şekilde kortizolu düzenleyemez. Sonuç olarak, sinirlerimizdeki talimatları taşıyan aracılar görevlerini yerine getiremez. Bu da hafızada sorunlara yol açmaya başlar. Erkeklerde genellikle andropozun ilk aşamalarında, testosteron üretimi düşmeye başladığında, hafıza kaybı sorunu yaşanmaya başlarlar.

Erkeklerde hafıza kaybı

Çözüm…

Bulanık düşünme ve zor konsantre olmak, hormonal dengesizliklerin sık rastlanan belirtileridir. Genellikle andropozal bulguların başlangıcını oluştururlar. Hafıza kaybı insan için yorucu ve üzücü olabilir, çünkü hayatı her açıdan olumsuz etkiler. Hafıza kaybı sadece başa çıkmayı öğrenmeniz gereken bir durum değil; bu sis perdesini kaldırıp daha sağlıklı ve mutlu bir yaşama ulaşmamızı sağlar. Düzenli bir beslenme ve beslenme destek planı ile hormonlarımızı zinde tutacak yaşam tarzı uygulamaları ve düzenli bir bireysel fitness programı zihninizi keskinleştirmek için bir anahtar olabilir.

 

YORUMLAR