Facebook Sakıncalı Fotoğrafları Yakalama Birimi

451
sansür

Ömür Can Yerli yazdı.

 

Eskiden Uğur Mumcu’nun bir kitabını okumuştum, Sakıncalı Piyade…. Uydurulmuş sakıncaları olan piyade… Hepsi birbirinden saçma, ama ‘sakıncalı’ olarak nitelenen hususlar…

Facebook, sansür uygulayan bir platform. Bunun için gerekçeleri de var elbet. Milyarlarca insanın kullandığı bir platformda kontrol gerekiyor. Amaç belli tabi, sakıncalıları bulmak. Mark’ın sistem mühendisleri, “Naaapıyonuz Gençler Hayırdır (NGH)” departmanını kurmuş. Daha önce bunları duyunca “yok artık o kadar da değil” diyerek gülmüşlüğüm vardır.

Bir kaç örnek vereyim sizlere…

-Denize giren rahibelerin fotoğrafını paylaşan İzzeddin Elzir adlı kullanıcının hesabını dondurmuştu.sansür

-Göğüs kanserine dikkat çeken bir çizimi sansürlemişti.sansür

-Ve meşhur Vietnamlı “Napalm Kızı” fotoğrafını sansürlemişti.sansür

Çok kıymetli NGH departmanı ile ben de geçenlerde tanışma şerefine nail oldum. Elinde kırmızı biber olan fotoğrafım, NGH sansürüne takılmış. Artık her kırmızı gördüğüne saldıran bir sistem mi? Yoksa biber mi sevmiyorlar? Bilemedim…
Belki elleri nahoş geldi, belki de kırmızılar kan olarak algılandı…sansür

Hemmmen NGH devreye girdi ve paylaştığım gruplara uyarı geldi. Uyarının adı da, ‘NABB’ yani ‘Ne Ayak Bi Bakın’ . Tırsanlar sildi, direnen cesur editörler silmedi.

Ben de profil fotoğrafı yaparak NGH departmanına gözdağı verdim…

Tabi sonra Mark’ın uykuları kaçmış mıdır bilemiyorum. “Ya adama da ayıp ettik, şuradan 2 kilo biber fotoğrafına etiketleyin de gönlünü alalım” demiş de olabilir.

Ben yandım siz yanmayın akıllı olun çiçek böcek paylaşın.

 

 

YORUMLAR