Gaudí’nin Tasarladığı İlk Ev Müzeye Dönüştürüldü

144
Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens kapak

Antoni Gaudí’nin tasarladığı ilk ev olma özelliği taşıyan “Casa Vicens”, yapımından 130 yıl sonra müzeye dönüştürülerek ziyarete açılıyor.

Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens 1Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens 5

1883-85 yılları arasında Bercelona’daki Gràcia mahallesine Gaudí tarafından yapılan Casa Vicens, İspanyol bir mimar grubunun iki yıllık restorasyon çalışması sonucu müze olarak açılacak. İç tasarımı en az dış cephesi kadar büyüleyici olan Casa Vicens, Katalan mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens 2

Manuel Vicens i Montaner isimli bir imalatçının yazlık olarak Gaudí’ye yaptırdığı Casa Vicens, 2014 yılında kadar özel mülk olarak kullanılıyordu. Casa Vicens, tarihi boyunca iki kez sahip değiştirdi. 1899 yılında binayı Jover ailesi satın aldı. Binanın restorasyon çalışması 2015 yılında José Antonio Martínez Lapeña, Elías Torres ve David Garcí isimli mimarlar tarafından başlatıldı.

Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens 3

Dört katlı olan Casa Vicens, Gaudí’nin tasarımlarının yanı sıra, kalıcı ve dönemsel sergilere de ev sahipliği yapacak.

Gaudi Tasarladigi Ilk Ev Casa Vicens 4

Gaudí’nin henüz 31 yaşındayken tasarladığı bina mimarın oryantal sanatlara merak saldığı erken dönem işlerini temsil ediyor. Art Nouveau akımına ait bir başyapıt olarak tanımlanan bina, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor. Restorasyonu esnasında Gaudí tarafından tasarlanan kısımların orijinal görüntüsü değiştirilmedi. Bina sergi alanları, bir kitapçı, hediyelik eşya dükkanı ve bahçede bir açık hava kahvesi olacak şekilde yenilendi.

Casa Vicens Ekim ayında turistlerin ziyaretine açılacak.

 

YORUMLAR