Gençleri Yazmaya Devam

269
raff dergi

Vecdi Uzun yazdı.

 

Gençleri tanıtmak için daha önce yola koyulan ve gençlere önem veren galerilerin, gençlerin önderleri ve abilerinin bugüne kadar gençler için yaptıkları da son derece önemlidir. Onlar yılmadan gençlerin önemini anlatmaya çalıştılar. Onların bu çabalarının son derece önemli olduğunu özellikle vurgularım.

Yaklaşık 10 yıldır gençleri sanatseverlere tanıtmaya çalışıyorum. Son 10 yılda 2000 civarında genç ressamla temasa geçerek “Genç Ressam Bilgi Formu” ile onları arşivledim. Başta Raff Dergi olmak üzere diğer dergiler aracılığıyla yayınladığım. Her fırsatta onlara destek olmaya çalıştım.

Raff Dergi’de yayınladığımız gençler içinden sergileme alanının kapasitesi nedeniyle 32 tanesi ile 15 Ekim 2016 – 29 Ekim 2016 tarihleri arasında Bilkent Sanat Sokağı’nda Raffdaki Gençler sergisi yaptık. Bu sergi çok yoğun ilgi gördü. Gençleri hem tanıttık, hem yazdık hem de sergi ile sanatseverlerle buluşturduk.

raff dergi

Bu süreçte, Raff Dergi’de yayınladığımız gençlerin bir kısmı galerilerle uzun vadeli sanatçı sözleşmesi imzaladı. Bir kısmı da kişisel sergi teklifi aldı. Büyük bir kısmı da karma sergi ve sanat etkinliğine davet edildi. Tüm gençlerimiz, sanat çevrelerince fark edildi. Bu gençlerin buralara gelmesinde sadece hakkında yazılan yazıların etkisi olmayıp, zaten bunlar dikkatle bakılınca görülebilecek donanımda genç sanatçılardı. Ben sadece bu gençlere önem vererek baktım, onları anlamaya çalıştım ve yardımcı oldum. Bu gençlerin içinde gelecek dönemde, Türk resminde önemli yerlere gelebilecek gençlerin olduğunu bu günden görmekteyim.

73. Resim ve Heykel yarışmasında derece alan bir çok genç ressamın formu da bende mevcut olup, çeşitli dergilerde yayınlanmak üzere sıra beklemektedir. Tayfun Dilsiz, Serdar Yılmaz ve Oğuz Kaleli ile yapılan söyleşileri Raff Dergi’de yayınladık. Serdar Yılmaz ve Oğuz Kaleli “Rafftaki Gençler” sergisine de katıldılar. Derece alan tüm gençlerin tamamı başarılı gençler olup, çok az dikkatle bile olsa bakıldığında fark edilecek gençlerdir. Gençlere güvendim ve güvenmeye de devam edeceğim.

“Rafftaki Gençler” sahaya inmeye başladı. Ankara Sanayi Odası Sanat Galerisi’nin Aralık/2016 ve Ocak/2017 programları gençlerimize tahsis edildi. 6 Aralık 2016-30 Aralık 2016 ve 3 Ocak 2017-30 Ocak 2017 tarihlerinde iki grup olarak 4 kişilik karma sergi düzenlenecek. Güçlendirilmiş kadroyla gençlerin sergi tecrübesini artıracağız. Ankara Sanayi Odası binasının hemen yanında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde de Aralık/2016 ayının ilk haftasında başlayacak bir “Genç Ressamlar Karma Sergisi” var. Bu serginin düzenleyicisi TÜSGAD Tüm Sanat Galericileri Derneği olup, bizim gençlerin bir kısmı da bu sergide yer almaktadır. Aralık/2016 ayı Ankara için genç ressamlar ayı olacaktır. Gençlere önem verilmesi açısından çok güzel bir uygulama olup, bizim gençlerin her yerde olması başka bir güzelliktir.

Bizim gençler durmuyor ! Gençler Ocak/2017 ayının son haftası başlayacak 47 gencin katılacakları bir karma sergi ile İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor. Bu sergiye sadece sanatseverler değil, özellikle galeriler ve yazarlar davet edilecektir.

Diğer programları da zaman içinde paylaşacağım.

Yukarıda belirtilen sergilerin hazırlığı için gençleri yazmaya ara verdim. Kaldığımız yerden gençleri tanıtmaya devam edeceğim. “Yeni Nesil – NEW AGE” ama geleceğin sanatçılarına dergisinde yer veren Raff Dergi yöneticisi Gözde Avcı’ya, sergi açılması için destek olan RC Gallery sahibi Rahmi Çöğendez’e , ASO Sanat Galerisi’ne ve sürekli gençleri izleyerek onlara destek olan sanatseverlere tüm gençler adına teşekkür ederim.

Gençlerin çok sıkı geldiğini görmek gerekir. Onlara dikkatli bakalım ve onları görelim. Onlar sanatımızın geleceğidir.

 

YORUMLAR