Göz Altında Neden Morluklar Oluşur, Nasıl Geçer? 

470
göz altı

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

Gözlerimiz saliseler gibi çok kısa sürelerde birçok yöne hareket edebilir ve bu hareketler gözü çevreleyen yoğun ve çok yönlü kas kütlesi sayesinde gerçekleştirilir. Bu kas kütlesinin, yeterince hareket etmemesi göz çevresinde kılcal damarlardaki kan ile atıkları taşıyan lenf sıvılarının pompalanamamasına neden olur ve bu sıvılarda göz çevresinde birikerek morarma, şişlik, koyu renkli halkalar gibi istenmeyen görünümler oluşturabilir.

Bu fonksiyonel sorunların oluşmasında genetik özelliklerin yanı sıra; çok veya az uyumak, dikkatli bakmayı gerektiren işlerde çalışmak (bilgisayar, okuma, çizim, mimari, muhasebe, dikiş, tasarım, cerrahi gibi), devamlı hastalıklar ve ilaç kullanımları etken olabilir.

mimar

Göz çevresinde kan veya lenf sıvısının birikmesini önleyecek ilk adım göz çevresi egzersizidir. Göz çevresi egzersizinin temelinde gözleri hareket ettirmek ve göz çevresine göz çevresindeki sıvıların akış prensibini referans alan egzersiz uygulamaktır. Göz çevresi egzersizi gözlerin burun köküne bakan iç köşeleri, gözlerin şakaklara bakan dış köşeleri, göz iç köşelerinden dış köşelerine doğru olan sıvazlama hareketi ve son olarak ta gözlerin şakaklara bakan dış köşelerine uygulanacak masaj ile göz çevresindeki akış problemi rahatlatılabilir ve morluk – şişlik şikayetleri azaltılabilir ya da önlenebilir. Bunun yanı sıra göz çevresi cildinin dolaşımına yardımcı olacak ve özellikle K vitamini ile peptidler içeren kozmetiklerinde bakım sürecine dahil edilmesi yararlıdır.

göz altı

Klinik olarak ise göz çevresindeki akımı rahatlatacak masaj içerikli teknolojiler ile şişlik nedeniyle bollaşmış göz çevresindeki cildi sıkılaştıracak teknolojilerden faydalanılabilir. Bunu dışında teknolojik veya enjeksiyon olarak yapılan uygulamalar yararsız, hatta zararlı olabilir.

 

YORUMLAR