Gözeneklerin sıkılaşması önemli mi, bunun için ne yapılabilir?

277
cilt bakımı

Dr. Sinan İbiş yazdı.

 

Cildimizin yüzeyinde kendi salgılarının oluşturduğu koruyucu bir film tabakası vardır ve bu film tabakası çevre temaslarındaki tehlikelerden derin dokuları korur, cildin nem kaybını önler, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Cildin içerisindeki salgı bezlerinde üretilen salgılar cilt içi kanallar ve cilt yüzeyindeki gözenekler sayesinde cildin yüzeyine ulaştırılır.

Kuru ciltlerde bu gözenekler genellikle görülemez iken yağlı ciltlerde ve çok terleyen ciltlerde geniş gözenekler gözle görülebilirler. Geniş gözenekler cildin kozmetik görünümünde genellikle istenmezler, salgı kontrolü yapılmadıkça bu gözeneklerin daralmasını beklemek doğru değildir. Uzun yıllar geniş kalan gözenekler ise daralma yeteneklerini kaybederek ömür boyu geniş kalabilirler. Bazen de genetik olarak ciltlerin gözenek yapısı geniş olabilir.

cilt_gozenekleri_2

Geniş gözenekli ciltlerde salgılar normalden fazla ise salgıları azaltacak ve gözeneklerin etrafındaki dokuda protein – su oranını artıracak kozmetik formülasyonlar ( meyve asitleri, vitamin A asitleri, peptidler, hyaluronik asit içeren ürünler vs.) tercih edilmelidir.

Bu formülasyonlara rağmen gözenekler istenilen düzeyde daralmamış ise; o zaman ciltteki genç hücre ve protein oranını artırarak gözenekleri daraltan kimyasal peeling işlemler, mikropeeling işlemleri, lazer peeling işlemleri yapılabilir ve bu işlemler ile gözenekler adım adım kabul edilebilir seviyelere getirilebilirler.

 

YORUMLAR