Güney Avustralya Gezisi Notlarım

434
Güney Avustralya

Hilkat Özgün yazdı.

 

Güney Avustralya gezisinden dönerken kaleme aldığım bu yazımda, size birkaç günlük gezi notlarımı fotoğraflarla birlikte aktaracağım. Umarım beğenirsiniz.

Melbourne’dan Mt. Gambier’e yaklaşık 5 saatlik bir araba yolculuğundan sonra erişiyorsunuz (Sahilden giderseniz bu mesafe daha da artabilir). 5 saatlik yol boyunca çok ilginç şeyler görmüyorsunuz aslında. Elbette ki arabaların çarpıp öldürdüğü kanguruları görmek üzüyor. Yollar çok sakin, kimse hız yapmıyor. Yol boyunca çok küçük yerleşim merkezleri var. Onun dışında göz alabildiğine işlenmemiş topraklar görmek mümkün.

Güney Avustralya

Hayvanlar sıkıntıdan oturmuş sağa sola bakınıyorlar. Yollarda sıkça “Hayvanlar geçebilir”, “Kanguru geçebilir” gibi levhalara rastlamak mümkün. Boş alanları gördüğünüz zaman, dünyada açlığın ve savaşın yoğun olarak yaşandığı bölge insanlarına acıyorsunuz.

Güney Avustralya

Tarlaları ekip biçmekte kullanılan rüzgar pompalarını yol boyu görmek olası. Bunlar suyu pompalamak için kullanılan yel değirmenleri. İngiltere’den göç eden ilk göçmenler bu teknolojiyi getirmişler. Benim için rüzgar pompaları, Avustralya’nın kırsal bölgelerinin simgesi gibi.

Güney AvustralyaGüney Avustralya

Viktorya Eyaleti ile Güney Avustralya Eyaleti basit bir levha ile ayrılmıştır. O levhada, sizden yanınızda olabilecek sebze ve meyveleri özel çöp kutularına atmanız isteniyor. Zira sınırına geldiğimiz Güney Avustralya eyaleti yasaları gereği, ‘Meyve Sineği’ tehlikesinden dolayı eyalete taze meyve, sebze sokmak yasak. Kimse arabanızı kontrol etmiyor, sorumluluk size bırakılmış. Meyve veya sebze ile yakalanırsanız 100.000 Avustralya Doları kadar ceza ödemesi uygulanabiliyor. Bu uygulama, Avustralya hükümetinin tarıma verdiği önemi ve aldıkları ciddi önlemleri vurgulamak için çok güzel bir örnek.

Güney Avustralya’ya geçtiğinizde, bitki örtüsü daha yeşil. Her taraf çam ormanları. Mobilya yapımında kullanılıyor.

Mount Gambier

Mount Gambier, Güney Avustralya’nın güneydoğu köşesindeki bir kent. Limestone Coast (Kireç taşı Sahili) bölgesi merkezi. Kireç taşı, volkanik manzara ve krater gölleri ile görülmeye değer. Bunlardan biri olan Blue Lake (Mavi Göl), yaz aylarında kobalt mavisine dönüyor. Yerleşim merkezinin yakınındaki Centenery Tower, bölgenin şahane panoramik manzaralarını sunuyor. Dik bir yokuşu tırmanıyorsunuz, fakat manzarayı gördüğünüzde “yorgunluğa değermiş” diyorsunuz. Fotoğraf sanatçıları için tavsiye ederim.

Güney Avustralya Güney AvustralyaGüney AvustralyaGüney Avustralya

Mount Gambier şehir merkezinde bir parkta yer alan Umpherston Sinkhole batık bir bahçeyi içeriyor. Gezdikçe güzelliklerini görüyor, tarih öncesi zamana yolculuk yapıyorsunuz.

Umpherston Sinkhole(Batık Bahçe)

Mount Gambier bölgesinde bulunan en görkemli bahçelerden bir tanesi. Umpherston Sinkhole, bir zamanlar deniz suyu dalgaları ile oluşmuş bir kireçtaşı mağarasıymış. Mağaranın çatısının çökmesiyle birlikte büyük çukur oluşmuş. James Umpherston tarafından,1886’da bahçe haline getirilmiş. Ziyaretçilerin keyif alıp biraz vakit geçirmek için mükemmel bir ortam sunan güzel bir batık bahçe. Bahçede birbirinden güzel çiçekler, sarmaşıklar ve su fıskiyeleri var. Şafaktan alacakaranlığa kadar açık olan bu bahçede güneş batarken, sincap türü bir hayvan olan ‘possum’lardan yüzlercesi beslenmek için bu huzurlu bahçeye geliyorlar. Kesinlikle çok benzersiz bir deneyim sunan bu bahçe her gün ve akşam geç saatlere kadar açık kalıyor.

Güney Avustralya Güney AvustralyaGüney Avustralya

Naracoorte Dünya Mirası Mağaraları(Naracoorte Caves National Park)

Bu bölge 20 milyon yıl önce kara, deniz seviyesinin altındayken oluşmuş. O zamandan beri yeraltı suları çözülmüş ve bazı kireç taşlarını aşındırarak mağaraları oluşturmuş. 200 milyon yıl öncesinin mercan ve deniz canlılarının fosillerini mağaralarda görebiliyorsunuz.

Güney AvustralyaGüney Avustralya

Coonawarra Wineries & Wine Region(Üzüm Bağları ve Şaraphaneler)

Üzüm bağları ve çok sayıda şarap imalathaneleri ile ünlü olan Coonawarra, Avustralya’nın en iyi şarap bölgelerinden biri olarak tanınıyor. Coonawarra şarap bölgesi, Gambier Dağı’nın 60 km kuzeyinde yer alıyor. Coonawarra, parlak renkli terra rossa (kırmızı killi toprak) topraklarıyla verimli. Bu toprak, Akdeniz iklim bölgelerinde görülen topraklar. Kalkerli kayalar üzerinde oluştuğundan dolayı toprakta kireç oranı yüksek. Buna bağlı olarak tarımsal verimlilik düşük. Fakat Üzüm bağları için elverişli. İçinde bulunan demir oksit oranının fazlalığından dolayı toprağın rengi kırmızı.

Güney Avustralya

Birkaç gün için de olsa, küçük bir kasabayı ve etrafındaki bölgeleri ziyaret etmek iyi geldi. Şu an Melbourne’a döndüm. Akşam trafiği, yüksek binalar şimdiden yordu. Fakat Melbourne yine de çok güzel bir kent.

Bir başka gezide buluşmak üzere.

 

YORUMLAR