Hakan Ada İle Sonsuzluğa

634
genç ressam hakan ada

Bugüne, geleceğe ve sonsuzluğa doğru çevreci mesajlar bulabilirsiniz

Hakan Ada Gerçek üstü resimleri ile yaşanan sorunları anlattı .

Bu serüven nasıl başladı?

H. A: Ben çocukluğumdan itibaren resim yapma aşkıyla yaşayan birisi oldum. Yaşadığım her türlü olumsuzluk ya da zorluklar aslında hayata daha güçlü adımlarla ilerlememi sağladı. Sürekli bir yerlere çizim yapma hali kendime olan güvenimi de tetikliyordu. Güzel sanatlar fakültesi sınavlarına girdim ve üniversite hayatına adım attım. Üniversite yıllarım sanatçı kimliğimin de oluşmasına neden olan ilk basamakları gösterdi. Türkiye de yaşayan bir genç sanatçı olarak ismimden çok kat ettiğim yolun önemi vardır.

Özgünlüğünün temeline inecek olursak…

H. A: Benim özgün olmam kaynağı bana göre resimlerimin altında bir problematik olgusunun var olmasıdır. Resimlerimin bugünün yanı sıra geçmişime çocukluğuma sarılarak yeni paradokslar oluşturmasıdır. Küreselleşmeyi eleştiren resimlerimin nostaljik bir etkisi vardır.

Hayata dair fikrin ve bunun resimlerine yansımasından biraz söz eder misin?

H. A: Resimlerimin en etkili mesajları küreselleşmeye ve sanayileşen çarpık kentleşmeye karşı mesajları vardır. Boğucu ve üst üste binen binaların ve sanayileşme sonucunda doğaya verilen zararın yansımaları resimlerimde eleştirdiğim noktalardır. O yüzden azalan kent imgelerinin yanı sıra geniş bozkırlar ve doğada yaşayan tehlikeye girmiş imgeler yer almaktadır. “

hakan-ada-1

genç ressam hakan ada

genç ressam hakan ada

genç ressam hakan ada

 

YORUMLAR