Tarihin En Yanlış Hamilelik Tavsiyeleri

267
en yanlış hamilelik tavsiyeleri

Günümüzde bile hamilelikle ilgili çelişkili tavsiyeler, farklı uzman görüşleri var. Doktorlar, uzmanlar, ortaçağdan başlayıp yakın tarihimize kadar uzanan süreçte; hamilelik dönemi ile ilgili, gerçekten akıl almaz tavsiyelerde bulundular.

Beslenme ve Duygularen yanlış hamilelik tavsiyeleri

Hamile kadınlar, henüz doğmamış çouğa zarar verecek derecede yiyeceklerden uzak tutuluyorlardı. Ayrıca garip inançlar, garip beslenme şekillerini de yanında getiriyordu. Örneğin; 15. yüzyıldaki İncil’e göre, tavşan kafası yiyen hamile kadının çocuğu, tavşan gibi dudaklara sahip olur, yumuşak peynir yiyen kadının çocuğu, küçük penise sahip olurdu. Ya da başka bir inanca göre; baharatlı yiyecekler tüketen kadının, çocuğu kör doğardı.

Ortaçağ doktorları, hamile kadınlara; sıcak ve kuru gıdalar yanında bol miktarda kırmızı şarap tavsiye ediyorlardı.

Fin geleneklerine göre, mutlu bir çocuk doğurmanın yolu çikolata yemekten geçiyordu.

Victorian döneminde doktorlar, hamile kadınların, tüm duygu, düşünce ve deneyimlerini bebeğe aktardıklarını söylüyorlardı.Onlara göre, sessiz anneler, sessiz ve mutlu bebekler dünyaya getiriyorlardı.

Korseen yanlış hamilelik tavsiyeleri

Victorian dönemde, hamile kadının görüntüsü, kötü bir görüntü olarak kabul ediliyordu. Bundan kurtulmanın yolu olarakta, korse tavsiye ediliyordu. Korse üreticileri, bunun bebeği korumak için çok iyi bir yöntem olduğunu empoze ederken, aslında bu durum hem bebeğin gelişimi için çok zararlı, hemde annenin nefes almasını, oturmasını ve beslenmesini zorlaştıran bir faktördü.

Hamilelikte Seksen yanlış hamilelik tavsiyeleri

Hamilelikte seks kesinlikle en büyük tabuydu. Hatta, 20. yüzyılın başlarında, Cornflakes’in mucidi John Harvey Kellogg, hamilelikte seks yapan annelerin çocuklarının, sapık olarak doğacağını söylemişti. Hamile kadınlara ve eşlerine, çocuklarınızın bundan etkilenmesini istemiyorsanız dokuz ay sabredin tavsiyeleri verildi.

Dışarı çıkmayın, evde oturun

en yanlış hamilelik tavsiyeleri

1950’lerde uzmanlar, hamile kadınlara evden dışarı çıkmamayı tavsiye ediyorlardı. Bu yıllarda hamile kadınlar çoğunlukla, havasız, sıkıcı ortamlarda, evlerinde oturup, radyo başında el işleri ile uğraşarak vakit geçirdiler.

Sigara İçilebiliren yanlış hamilelik tavsiyeleri

1940 – 1950’lere kadar doktorlar hamile kadınları, sigaranın bebeğe vereceği zararlar konusunda uyarmadılar. Hatta bazı doktorlar, bazı sigara markalarını özellikle hamile kadınlara önerdiler. Bu marka sigara içen hamile kadınların sakinleştiğini ve bunun da bebeğe çok iyi geldiği yönünde fikirler beyan ettiler.

 

YORUMLAR