Hamilelikte Dişler

44

Hamileyim! Dişlerime ne olacak şimdi?

Yüz güzelliğimizin değişmez vitrini dişlerimiz çoğumuzun hassas noktası. Daima temiz, bakımlı ve beyaz olmalı… Peki ya yaşamımızın en özel dönemlerinden biri olan hamilelikte dişlerimizi nasıl tehlikeler bekliyor? Bu tehlikelerden korunmak için neler yapmalıyız? Tüm bu soruların yanıtı için yazımıza bir göz atmanız yeterli…

Hamilelik sırasında yaşanan hormonal değişimler diş eti hastalıkları başta olmak üzere, diş çürüklerine ve diğer pek çok ağız sağlığı problemlerine ortam hazırlıyor. Hamilelik döneminde yaşanacak ağız ve diş sağlığı problemleri anne adayını olduğu kadar, bebeğin sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla diş hekimi kontrolleri hamilelik döneminde daha da önemli hale geliyor. “Hamilelik döneminde günlük ağız ve diş bakımına her zamankinden daha özenli ve dikkatli şekilde devam edilmeli” diyerek uyaran Diş Hekimi Pertev Kökdemir; hamilelik döneminde diş bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı…

Önce ağzınızı çalkalayın,dişlerinizi yarım saat sonra fırçalayın

Planlanan hamileliklerde, hamilelik öncesinde mutlaka ağız ve diş sağlığı kontrolünden geçilmesi gerektiğini, teşhis edilen sorunların da en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini belirten Kökdemir, “Hamilelikte oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere, özellikle de bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir. Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılarak, diş etleri rahatlatılmalıdır. Kusma oluyorsa, ağız hemen bol suyla çalkalanmalı, dişler ise yarım saat sonra fırçalanmalıdır” açıklamasını yapıyor.

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerle birlikte anne adayının tükürüğündeki asit miktarında artış meydana gelirken, yine gebelik döneminde yaşanan kusmalarda da diş ve diş etleri yoğun biçimde aside maruz kalıyor. Hormonal değişimler, gebelik öncesinde var olan diş eti problemlerini daha da alevlendiriyor. Bu durumda ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılarak diş etlerini rahatlatmak gerektiğini söyleyen Kökdemir, kadınların en çok diş kaybı yaşadığı hamilelik döneminde meydana gelen diş ve diş eti problemlerinin, bebeğin düşük ağırlıkta doğma olasılığını da artırdığını dile getiriyor.

Diş ipi ile plak birikimini engelleyin

Hamilelik döneminde dişler fırçalanırken zaman zaman kanamalar meydana gelebilirken dişlerinin kanadığı gören bazı anne adayları paniğe kapılarak diş fırçalamaya ara veriyor. Fırçalanmayan dişlerin üzerinde biriken bakterilerin diş etlerinde şişmeye ve kızarmaya sebep olduğunun altını çizen Dr. Pertev Kökdemir; “Günde iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanıp etkili diş bakımı yapılarak, plak birikimi engellenmelidir. Anne adayının özel bir durumu veya bir hastalığı yoksa hamilelik döneminde diş tedavisi, diş çekimi gibi işlemlerin yapılmasında ise sakınca yoktur” açıklamasını yapıyor.

YORUMLAR