Hangi Denizin Çapası?

193
çapa

SALT tarafından, Ankara’nın çok katmanlı kent dokusunu inceleme amacıyla hazırlanan “Hangi Denizin Çapası?” yürüyüş programı, 13 Mayıs – 24 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

“Hangi Denizin Çapası?” yürüyüş programı,, başkentin kayda değer sivil mimari örnekleri arasında yer alan çeşitli konut ve kooperatif yapıları ile park, meydan, anıt, heykel ve seramik panolarının inceleneceği beş ayrı kent yürüyüşünden oluşuyor. Program, aynı zamanda, kent dokusunu biçimlendiren sivil mimari üretimlerinin tarihsel açılardan ele almayı ve bu üretimlerin Ankaralıların kentle kurduğu ilişkideki yerini tartışmaya açmayı amaçlıyor.

çapa çapa

Bir efsaneye göre Ankara, Mısırlıları deniz savaşlarında mağlup eden Galatlar tarafından kurulur ve “gemi çapası”na ithafen adlandırılır. Her tarihsel dönemde yeni katmanlar kazanmış olan Ankara’nın bu günkü kent imgesinde, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren inşasına ağırlık verilen devlet yapıları ile çeşitli mimar ve sanatçıların üretimi olan sivil mimari yapıları iç içe geçer.

Program;
13 Mayıs -13:30 Kızılay Sivil Mimari Turu
20 Mayıs -13:30 Kavaklıdere Sivil Mimari Turu
3 Haziran -13:30 Anafartalar Çarşısı Sırlı Seramikler Turu
10 Haziran – 13:30 Esat-Ayrancı Sivil Mimari Turu
24 Haziran – 13:30 Çankaya-Kavaklıdere Sivil Mimari Turu

 

YORUMLAR