Harun Antakyalı İle %100 Sanat

278

Geçtiğimiz Ekim ayında 1886 Sanat Projeleri’nde Ankaralı sanatseverlerle buluşan ressam Harun Antakyalı’nın 100 cm x 100 cm ve 100 tuvalden oluşan projesi 25 Şubat’tan bu yana Abitus Sanat Projeleri ve Ark Kültür işbirliğiyle İstanbul’da…

Küratörlüğünü Döne Otyam’ın, görsel yönetmenliğini Hakan Irmak’ın yaptığı % 100 25 Şubat’tan bu yana İstanbul izleyicisiyle buluşuyor. Harun Antakyalı’nın yaklaşık 3 yıllık bir çalışma sürecinin ürünü olan sergi, ressamın her döneminden seçilmiş örneklerin de bulunduğu bir tür retrospektif özelliği de taşıyor.

Dünyada bir ilk

Dünyada ilk defa denenmiş numaralı bir koleksiyon çalışması olan projede eserlerin tek edisyon olması ve sanatçının üretme aşamasında asistan desteği almaması projenin bir başka özelliğini oluşturuyor. Numaralı 100 eserden oluşan ve 2014 yılı sonunda tamamlanan projede yer alan her tuvalin arkasında projenin logosu, numarası ve ıslak imzası bulunuyor. Sergide ayrıca tüm eserlerin görselleri sanatseverler ile paylaşılarak projenin tamamının görülebilmesi de sağlanıyor.

Resimlerle Türkiye

Bu projede koleksiyonerlerini bir kitapta toplamayı hedefleyerek bir ilki daha gerçekleştirecek olan Antakyalı, Türkiye’nin ilk koleksiyon/koleksiyoner kataloğunu da yayınlayarak ‘resimlerle’ ülkedeki sanatçı, sporcu, sanayici yönetici ve bilim insanlarını bir araya getirmeyi planlıyor. 100 eserin tamamı alıcılarına ulaştığında katalogla beraber tüm koleksiyonerlerin bir araya geleceği ‘büyük buluşma’ ise Antakyalı’nın İstanbul’daki atölyesinde gerçekleşecek. Sergi 25 Mart 2016’ya kadar Ark Kültür’de görülebilir.

YORUMLAR