Hatay’da İnşaat Kazısı Sırasında 8 Lahit Bulundu

151
Hatay insaat Kazisi Lahit Bulundu

Hatay’ın Arsuz ilçesi Yukarı Kepirce Mahallesi’nde cami inşaatının temel kazısı sırasında alanda oda şeklinde boşluk oluştu. Durumu fark eden operatör lahit ve küplerin bulunduğunu fark ederek jandarma ekiplerine bildirdi.

Hatay insaat Kazisi Lahit Bulundu 2

Jandarma ekipleri, kazıyı durdurarak alanın etrafını çevirdi. Hatay Arkeoloji Müzesi yetkililerine bildirilmesi üzerine alanda inceleme başlatıldı.

Bölgede yapılan çalışmalar sonucu çıkarılan Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen ikisi küçük toplam 8 lahit ile 2 büyük küp incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne götürüldü.

Ekipler tarafından üzerleri kapatılan lahit ve küpler, Hatay Büyükşehir Belediyesine ait kamyonetle incelenmek üzere Hatay Arkeoloji Müdürlüğüne götürüldü.

Hatay insaat Kazisi Lahit Bulundu 3

Kazı alanında incelemede bulunan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezar kalıntılarının bulunduğunu belirtti, “Kaya mezarlarının çıkarılması için çalışma yapılmakta. Buluntuların, aile mezarlığı olduğu düşünülüyor. Yapılan kazı çalışmaları sonuçlandıktan sonra kesin rapor elde edilecektir. İlçemizin çok ciddi tarihi bir geçmişi var ve geçmişte büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bizim de Arsuz Belediyesi olarak kente açık hava müzesi talebimiz var. İlçemizden çıkan tarihi değerleri burada sergilemeyi planlıyoruz.” dedi.

 

YORUMLAR