Hayvan Hakları Aktivistleri Documenta’da Eylem Düzenledi

70
Hayvan Haklari Aktivistleri Documenta fofana

Hayvan hakları aktivistleri, “Documenta 14” kapsamında Atina’da bulunan Mali’li sanatçı Aboubakar Fofana’nın çalışma alanına yönelik eylem düzenledi. Eylemciler, sanatçının Nisan ayında yine Atina’da gerçekleştirdiği, canlı koyunların da bulunduğu performans nedeniyle, Fofana’nın çalışma alanının camlarını kırdı ve mavi boya fırlattı.

Eylemci grup, blog adreslerinde bir açıklama yayınladı;
“Koyunun hapsedilmesi ile ilgili , hayvancılık endüstrisindeki büyük katliamlara dair bir şey söylememeyi tercih ettiniz, üstelik performansınızda onları nesne olarak kullanarak küçük düşürdünüz.”

Fofana’nın “Ka touba Farafina yé” (Afrika’nın nimeti) başlıklı eseri, her biri başka Afrika ülkesinden gelen ve çivit renginin farklı tonlarına boyanmış 54 koyunu içeriyordu. Fofana’nın söylediğine göre eser, yeni çayırlar arayan koyunlar, yeni yaşamlar ararken hayatlarını riske atan insanları sembolize etmek için kullanılıyor ve “göçün trajedisini” konu ediniyordu. Fofana, özünü çıkarmak için antik Batı Afrika tekniklerini kullandığı çiviti pek çok eserinde kullandı. Fofana, boyanın yüzde yüz organik ve zehirsiz olduğunu belirtti.

Fofana “Koyunlara kötü davranmıyorum” dedi. “Üzerlerinde kimyasal kullanmıyorum; bu daha çok saç boyamak gibi. Benim kültürümde saç boyamak için çivit ve kına kullanılır. Fofana, saldırıyı “çok şiddetli” olarak tanımladı. Kendisinin tüm canlıların eşit yaratıldığı düşüncesiyle büyütüldüğünü belirterek eleştirileri yersiz bulduğunu dile getirdi

Fofana “Her yemek yediğimizde ilk düşünmemiz gereken tüm canlıların bize enerji vermek için hayatlarını sunan nimetler olduğudur” dedi.

 

YORUMLAR