I Am Not A Trophy

150

Kaçak avlanmaya karşı dünya çapında başlatılan kampanya I Am Not A Trophy‘nin uluslararası yüzü ünlü model Cara Delevingne. Kampanya, türleri tehlike altında olan hayvanların, kaçak avlanmasına karşı dikkat çekmek isteyen küresel bir girişim.

Öncelikle bilmeyenler için size Aslan Cecil’in hikayesinden bahsetmek istiyoruz… Zimbabve Hwange Ulusal Parkı’nın sembolüydü Cecil. 10 yılı aşkın bir süre boyunca turistler onu görmek için bölgeye geldiler. İnsanlarla ilişkisi çok iyiydi ve kendini çok sevdirip ünlenmişti. Üniversiteler, aslanlar hakkındaki araştırmalarını onunla yapıyordu, turistler ona bayılıyordu. Çünkü Cecil, kendisine yaklaşılmasına izin veriyor, insanlar arabaları ile onun 10 metre yakınına kadar gelip, fotoğraflar çekiyorlardı. Cecil yıllar boyu, bölge turizmime de büyük katkıda bulundu, çok sevildi.

kaçak avlanma

Geçen sene, bölgeye turist olarak gelen Amerikalı diş hekimi Walter Palmer, avlanmak için 50 bin dolar ödedi. Ve maalesef, Cecil’i ok ile vurdu, Cecil’i yaralı halde 40 saat beklettikten sonra tüfekle vurup kafasını kesti. Bu katliam tahmin edeceğiniz üzere çok büyük tepkiler topladı, kalpleri paramparça etti. Konu ile alakalı kişiler hakkında halen devam eden davalar var.

İşte, Cecil’in öldürülmesi, Cara Delevingne’i de çok derinden üzmüş.. Doğal yaşama katkı sağlamak, kaçak avlanmanın önüne geçmek için, bu kampayanın yüzü olmayı hiç düşünmeden kabul etmiş.

kaçak avlanma

kaçak avlanma

Sizde bu küresel girişime destek vermek isterseniz; imnotatrophy.org

 

YORUMLAR