İsa’yı Tasvir Eden 1600 Yıllık Freskler Keşfedildi

70

Roma’da bulunan ve yerin altında 17 kilometreden fazla bir alana yayılmış olan Aziz Domitilla Katakomplarında, Erken Hıristiyanlık dönemine dair eşsiz freskler bulundu.

“Lazer temizleme tekniği ile katakompların içerisinde yüzyıllar boyunca birikmiş olan kir ve pası ortadan kaldıran araştırmacılar, katakompların iki bölümünde muhteşem freskler ortaya çıkardı. Keşfi yapan ve freskleri görünür hale getiren komisyondan Barbara Mazzei, fresklerin bilimsel literatürde genellikle fırıncı olarak anılan bir tahıl alıcısına ait mezar odasında bulunduğunu ve ölünün İsa’ya karşı kişisel takdimini içeren bir giriş bölümünün de bulunduğunu belirtti. Yalnızca en zengin ailelerin mezar odalarına sahip olabildiğini söyleyen Mazzei, 1600 yıl öncesine dayanan katakompların en eski Hıristiyan mezarlıklarından olduğunu belirtti.

İsayi Tasvir Eden 1600 Yillik Freskler 2

Mezar odaları ilk kez 400 yıl önce katakompların Kolumbus’u olarak nitelenen İtalyan bilim insanı Antonio Bosio tarafından bulunmuştu.

Lazerler yüzyıllar boyunca birikmiş olan is ve kurum gibi parçacıkları ihtiyatla temizlerken bir tahıl alıcısını tasvir eden 1.600 yıllık fresk tüm detayları ile meydana çıktı. Araştırmacıların daha önce bildiği ve kendisinden “fırıncı” olarak bahsettiği şahsa ait mezar odasındaki freskin temizlenmesi ile hem tasvir edilen Fırıncı’ya ait detaylar, hem de Roma tahıl ticaretini gösteren freskler daha ayrıntılı olarak ortaya çıktı. Mazzei, fırıncının freskte zengince süslenmiş bir tunik giydiğini ve modius olarak bilinen, tahıl ölçmek ve dağıtmak için kullanılan bir sandığın arkasında durur vaziyette resmedildiğini belirtti.

İsayi Tasvir Eden 1600 Yillik Freskler 1

Tahıl alıcısının resminin bulunduğu yerin yakınındaki duvarlar Annona olarak bilinen, Roma’nın tahıl alım, satım ve dağıtımı ile ilgilenen bir devlet dairesinin faaliyetlerinin ayrıntılarını göstermekte. Mazzei, tahıl alıcısının büyük bir ihtimalle Annona adı verilen bu kurumda yüksek rütbeli bir kimse olduğunu belirterek Fırıncı’nın yaptığı işten ve kazandığı toplumsal statüden gurur duyar bir vaziyette tasvir edildiğini dile getirdi.

Katakomplarda ayrıca bir çobanın yer aldığı pastoral bir sahne ile iki havari grubunun arasında bir tahtta oturan İsa’yı temsil eden duvar resimleri de ortaya çıkarıldı. Barbara Mazzei, İsa ve havarilerin tasvir edildiği freskin Eski ve Yeni Ahit’te yer alan sahneler doğrultusunda çizildiğini aktardı.

Mazzei, Fırıncı’nın mezarının yakınlarında ve Roma’nın altında uzanan antik katakompların diğer bölümlerinde temizlenmesi gereken çok sayıda fresk bulunduğunu belirtti.

 

YORUMLAR