İsviçre’ye Kaçırılan Herakles Lahdi Türkiye’ye Dönüyor

73

Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik Kenti nekropolünde, 1960’lı yıllarda yapılan kaçak kazılarda bulunan ve İsviçre’ye kaçırılan Herakles Lahdi, üç ay Cenevre’de sergilenmesinin ardından Türkiye’ye getiriliyor.

2010 yılında İsviçre’nin Cenevre gümrüğünde ele geçirilen 2200 yıllık Perge Antik Kenti kökenli lahitte Herkül ya da Herakles olarak bilinen mitolojik kahramana ait 12 figür tasvir ediliyor.

Herakles Lahdi Turkiyeye Donuyor 3

İsviçre’li yetkililer lahdin kaçırılmış olabileceğine dair bir ihbar üzerine yapılan incelemenin ardından lahde el koymuş ve Türkiye ile temasa geçmişti. İsviçre Kültür Bakanlığı ise, 2011’de ikinci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahdin Antalya’dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıklamıştı. Lahdin Perge Antik Kenti’nde bulunduğu belirtilmişti. Yaklaşık 235 cm boyunda ve 112 cm genişliğindeki lahit, 3 ton ağırlığında.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilen Herakles lahdinin geri dönüş sürecini başlatmak için Pazartesi günü Cenevre’ye gidiyor. Cenevre Başsavcılık makamınca yürütülen soruşturma sonucunda lahdin 2015 yılında Türkiye’ye iade edilmesine karar verilmişti. Ancak karşı taraf konuyu üst mahkemeye taşıyarak iade kararına itiraz etmişti. Temyiz başvurusunun geri çekilmesiyle lahdin Türkiye’ye iadesi karşısında bir engel kalmadı.

Herakles Lahdi Turkiyeye Donuyor 2

Karşılıklı görüşmeler sonrasında Herakles lahdinin Cenevre Üniversitesi’nde üç ay süreyle sergilenmesi; 19 Haziran 2017 tarihinde de Bakanlık yetkililerinin de katılımıyla düzenlenen resmi törenin ardından lahdin iade sürecini anlatan uluslararası bir konferans düzenleneceği bildirildi. Lahit, Cenevre’de 3 ay sergilendikten sonra Eylül ayı içerisinde, Antalya’ya transfer edilecek.

 

YORUMLAR