İzlenmesi Gereken 7 Andrzej Wajda Filmi

826
Andrzej Wajda

6 yaşından itibaren Polonya Direnişi ile birlikte savaştı. Savaştan sonra, Cracow Güzel Sanatlar Akademisi’nde (1945-48) resim öğrenimi, Lodz Yüksek Sinema Okulu’nda (1950-52) yönetmenlik eğitimi gördü.

Sinema alanında hem Polanya hem de Avrupa’nın önemli yönetmenlerindendir.
Andrzej Wajda, çağımızın en çok ödül alan yönetmenlerinden biridir. İlk dönem filmlerinden Wajda’nın, duygusal bir tarih yaklaşımı ve romantik insan yazgısı filmlerinde göze çarpar. Wajda’nın filmleri çağımızın birçok katmanını ortaya koyar. Wajda’nın tüm eserlerinin diğer bir birleştirici ögesi de, onun edebiyat ve sanat kaynaklarına bağlı kalışıdır. Filmlerinin hatırı sayılır bir bölümü edebiyattan gelirken; resimsel yönü de romantik sanat geleneğinden esin bulur.

Ölüm ve hayat, aşk, yenilgi, seçim yapmak zorunda kalmanın trajik ikilemi ve büyük hayalleri gerçekleştirmenin olanaksızlığı gibi motifler, hatta aşk gibi son derece öznel bir duygu bile, Wajda filmlerinde tarih bağlamında ele alınmıştır.

1- Walesa
Tür: Biyografik, Dram

2- Katin
Tür: Dram, Tarihi

3- Les Possédés/Ecinniler
Tür: Dram

4- Danton
Tür: Tarihi, Dram

5- Czlowiek Z Zelaza
Tür: Dram, Tarihi

6- Man of Marble
Tür Dram

7- Küller ve Elmaslar/ Popiol I Diament
Tür Dram

https://www.youtube.com/watch?v=d0tk5usOE7Y

 

İlgili Haber

Andrzej Wajda 60 yıllık kariyerinde 40'tan fazla filmin yönetmenliğini yaptı. Polonyalı Film Yapımcıları Derneği tarafından yapılan açıklamada son dönemde hastanede tedavi gören Polonyalı yönetmen Wajda'nın hayatını kaybettiği duyruldu. Wajda'ya 2000 yılında dünya sinemasına yaptığı katkıdan dolayı Oscar Onur Ödülü verilmişti. 'Kanal',...

 

YORUMLAR