Karanlık Sanat Anlayışı; Emrah Emir

999
Ressam Emrah Emir

Karanlık Sanat Anlayışını hiperrealizmle birleştiren, hedefe koşan bir sanatçı…

Yolun başını biraz anlatır mısın?

E. E: Lisede okuldan ayrılıp sanat dersleri almaya başladım ve açık liseden mezun olup Anadolu Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesine giriş yaptım. “Karanlık Sanat” anlayışını geliştirmek için teorik ve pratik notlar tutmam için tüm imkanlar önüme serilmiş oldu ben de kullandım.

Çalışmalarını teknik açıdan ele alacak olursak…

E. E: Teknik açıdan resimlerimde hiper gerçekçiliği savunuyorum. Çağ itibarı ile hiperreal bir çağda yaşıyoruz. Sinema sanatı başta olmak üzere algılar hep aşırı gerçekçiliğe çekiliyor. Resimde neden kullanılmasın ?

Ressam Emrah Emir

Klasik Hiperrealislerden seni ayıran nedir?

E. E: Klasik hiperrealistlerin çoğu teknolojiden faydalanabildiği kadar faydalanıyor. Örneğin; modelini fotoğraflıyor ve projektör kullanarak tuvaline yansıtıp yansıyan görüntünün üzerine en ideal renkteki boyayı sürüyor. Bu yöntemin plastik açıdan tabloya ruh kattığını düşünmüyorum. Ben teknolojiden aşırı derecede faydalanmıyorum. Modelimi fotoğraflama dışında teknoloji yardımı almıyorum. Çizimlerimi gözüm ve desen bilgimle yapıyorum. Tablolarımda teknolojinin kazandırdığı modern kompozisyon anlayışını klasik kompozisyon türleriyle harmanlayıp kendi lezzetimi yakalamaya çalışıyorum.

Karanlık Sanat Anlayışı ve Hiperrealizm’in birleşiminden söz ediyorsun biraz açar mısın?

E. E: Karanlık Sanat Anlayışı ile hiperrealizmin birleşimine değineceksek öncelikle Karanlık Sanat Anlayışını şöyle cevap verebilirim; İnsan yaşamında görme ve görmenin verdiği etki yadsınamayacak kadar büyüktür. Teknolojinin geldiği noktayı düşünürsek çağımız hiperreal bir çağdır. sinema sanatı başta olmak üzere, birçok sanat dalının etki anlayışı hiper gerçekliğe doğru gidiyor. Neden? Çünkü gerçeğe en yakın olan her zaman insanda daha fazla etki bırakıyor. Benim Karanlık Sanat Anlayışımın etkisini artırmayı düşünmem ve bu nedenle hiperrealizmi kılavuz edinmem son derece normal. Bu sayede ortaya çıkan durum ise benim dilimi oluşturuyor.

Ressam Emrah Emir

Tepki alıyor musun?

E. E: Çalışmalarım sırf radikal diye tepki gösterenler var ama aynı kesim her gün haberlerde tecavüz ya da kadın cinayeti duyduğunda bela okuma dışında bir tepki göstermiyor. Aslında işin özü dünya zaten çirkin bir yer ama sen niye resmini yapıp bize gösteriyorsun demek. Eleştirirken de kendi sanat anlayışımızda olmayan noktaları eleştiriyor bunları eksiklik olarak görüyoruz. Sanki herkes bizim anlayışımız doğrultusunda sanat yapmaya mecburmuş gibi. Bu komik olmanın ötesinde çok trajik bir durum ama bunun bile bilincinde değiliz. Bunun en önemli nedeni din ve siyasi ideolojileri her şeye bulaştırarak her şeyi kirletmemizden kaynaklı. Sanat hiçbir dinin ahlak anlayışına ya da hiçbir siyasi ideolojinin doğrularına göre hareket etmeye mecbur değildir. Şimdi bütün bu saydığım etmenlerden sonra iş bir de kendinizin geliştirdiği bir anlayışı eleştirmeye gelince etrafınız sizi sırf eleştirmiş olmak için eleştiren insandan geçilmiyor..

Kanlık Sanat Anlayışı dışında başka teorileriniz var mı?

E. E: Eğer planlarımda bir aksama olmazsa Karanlık Sanat Anlayışı’nın 2022’de tamamlanacağını düşünüyorum. Tarihsel araştırmalarımı tamamladım diyebilirim. Kuramımı destekleyen tesadüf olamayacak kadar çok örnekler var. Şuan matematiksel formülü üzerinde çalışıyorum. İsmini vermeyeceğim ama çok önemli bir Alman sanat kuramcısı bu konuda bana yardım ediyor. Kuramımı tamamladığımda kitaplaştıracağım ve akademide de doktora tezim yapmayı düşünüyorum. Bu kuram şuan tüm ömrümü alıyor diyebilirim. Fakat teknik açıdan da hiperrealizm ve evrilmesi üzerine küçük küçük araştırmalarım var ne olacağını zaman gösterecek.

Ressam Emrah Emir

Ressam Emrah Emir

Ressam Emrah Emir

 

YORUMLAR