Kayseri’de 52 Odalı Yer Altı Şehri Bulundu

127
Kayseri 52 Odali Yer_Alti Sehri

Kayseri’de araştırmacılar, çobanların ihbarı sayesinde başlattıkları çalışma sonucu 52 odalı, 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ni keşfetti.

Kayseri 52 Odali Yer_Alti Sehri 1

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Obruk Mağara Araştırma Grubu ve ÇEKÜL Vakfı, tarafından yürütülen çalışmalar esnasında Gesi bölgesinde mahalle sakinleri ve çobanların bölgede mağara olduğu ihbarı üzerine incelemeleri genişletti. Araştırmacılar, bunun sonucunda 52 odaya sahip ve 80 metre uzunluğundaki Belağası Yeraltı Şehri’ne ulaştı.Kayseri 52 Odali Yer_Alti Sehri 2

ÇEKÜL Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy AA muhabirine yaptığı açıklamada yaklaşık 3 yıl önce proje başlattıklarını ve yer altı envanteri bakımından oldukça zengin bir kent olduğunu vurgulayan Özsoy, “Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu ile beraber 2014’ten bugüne Kayseri’nin yer altı envanterini çıkarmak için projemizi yürütüyoruz. Bununla ilgili yoğunluklu olarak Melikgazi sınırları içinde 2 yıla yakın çalıştık. Bu süreçte Belağası bölgesinde oturan mahalle sakinlerinden ve çobanlardan burada mağara, yer altı şehri olduğu yönünde ihbar aldık. Böylece biz de bu enteresan yere geldik. Belağası Yeraltı Şehri’nin bulunduğu dağın yüzeyinde kilise ve farklı yapıların olduğunu gördük. Çalışmalar sonucu daha sonra burada birkaç farklı yer altı şehri olduğunu keşfettik. Yer altı şehirlerinin çizimini, haritalanmasını yaparken ilginç bir şekilde bölgedeki en çok odaya ve katmana sahip bir yer altı şehri olduğunu fark ettik. Hatta belki de Türkiye’de ilk defa 50’den fazla odaya sahip bir yer altı şehri olduğunu gördük.”

 

YORUMLAR