Korkusuz Kız Çocuğu’nun Ayağına İşeyen Köpek Kaldırıldı

304

Alex Gardega isimli sanatçı, New York’ta Wall Street’e yerleştirilen “Korkusuz Kız Çocuğu” heykelinin yanına, kız çocuğunun ayağına işeyen bir köpek heykeli yerleştirdi.

“Korkusuz Kız Çocuğu” heykeli, Kristen Visbal adlı sanatçı tarafından hazırlanmış ve McCann ve State Street Global Advisors şirketleri işbirliğiyle Dünya Kadınlar Günü’nde Wall Street’in sembolik boğa heykelinin karşısına yerleştirilmişti. Heykelle Wall Street’teki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekilmesi amaçlanmıştı. State Street Global Advisors, ABD’nin en büyük 3 bin şirketinin dörtte birinin yönetim kurulunda tek bir kadın üye bile olmadığını belirterek, üst düzey kadrolardaki kadın erkek eşitsizliğini eleştirmişti. Başlatılan kampanyanın ardından, New York belediyesi 8 Mart haftası için yerleştirilen heykelin Mart 2018’e kadar meydandan kalacağını açıklamıştı.

Korkusuz Kiz Cocugunun_Ayagina_Iseyen Kopek Kaldirildi

Wall Street meydanının simgesi haline gelen bronz boğa heykeli, 1987 finansal krizinin ardından, 1989 yılında halkın gücünü temsilen yerleştirilmiş, turistik hale gelince meydanda kalıcı olmasına karar verilmişti. Boğa heykelinin heykeltıraşı Arturo Di Modica ise, kız çocuğu heykelinin boğa heykeli karşısına yerleştirilmesinin kendi telif haklarını ihlal ettiğini savunarak State Street Global Advisors’a dava açmıştı.

Korkusuz Kiz Cocugunun_Ayagina Iseyen Kopek Kaldirildi 2

Bu hafta ise Alex Gardega adlı bir erkek sanatçı, meydana kız çocuğu heykelinin ayağına işeyen küçük bir köpek heykeli yerleştirdi. Heykeline “İşeyen Pug” adını verdiğini söyleyen Gardega, New York Post gazetesine yaptığı açıklamada, kız çocuğu heykelinin “kurumsal bir saçmalık olduğunu, feminizmle hiçbir ilgisi olmadığını ve boğa heykelini yapan sanatçıya saygısızlık olduğunu” söyledi. “Bu köpeği yapmaya karar verdim ve kız çocuğu heykelini alçaltmak için özellikle basit bir heykel hazırladım, aynı kız çocuğu heykelinin boğa heykelini alçaltması gibi” dedi. “İşeyen Pug” heykeli dün sabah kaldırıldı.

 

YORUMLAR